Liga angielska wraca! Kiedy start Premier League?

Premier League okazała się tą spośród topowych lig w Europie, w której natrafiono na największy opór piłkarzy i sztabów. Czy dyskusje zmierzają w kierunku restartu rozgrywek? Jeśli tak, to z jaką datą? Na razie konkretny protokół stworzono dla drugoligowej Championship.

Kluby Premier League od wtorku trenują w małych grupach. Władze ligi podchodzą do tematu niezwykle poważnie. W każdym z ośrodków treningowych, bez zapowiedzi, może pojawić się inspektor, który sprawdzi poprawność sanitarnych procedur. W poniedziałek odbyło się spotkanie pod tytułem „Project Restart”. Kluby zgodziły się na nim, by rozpocząć zajęcia w pięcioosobowych grupach, które potrwają maksymalnie 75 minut. Premier League miała wracać 12 czerwca, ale na dziś ta data wydaje się mało realna. „Zdrowie i bezpieczeństwo zawodników jest priorytetem” – podkreśla BBC Sport, szczegółowo opisując angielskie plany powrotu. Również w poniedziałek wszystkie kluby ligowej elity przeprowadziły testy na obecność wirusa COVID-19. Decyzje o tym, czy piłkarze zostaną poddani izolacji w hotelach, jak w Niemczech, zostają dopiero podjęte. Aktualnie, termin wznowienia rozgrywek zależy do tego, z jaką datą kluby Premier League rozpoczną treningi w pełnych składach.

Kiedy wraca Premier League? Kluczowe daty

19 maja – treningi w 5-osobowych grupach

25 maja – termin sfinalizowania planu powrotu, narzucony przez UEFA

1 czerwca – koniec rządowych restrykcji dot. rozgrywek sportowych w Anglii

12 czerwca – pierwotny (nierealny?) termin wznowienia rozgrywek

20 czerwca – pierwszy realny termin powrotu Premier League

Doradca ds. medycznych Mark Gillett ma nadzieję, że bezpieczny protokół powrotu zdoła uspokoić środowisko. W Anglii bowiem głosów o tym, że powrót to igranie ze zdrowiem i życiem sportowców, jest masa. Wydaje się, że zawodnicy Premier League, traktowani jako ogół, są najmniej zdeterminowani do prędkiego restartu. Aż 68% ankietowanych wyraziło obawy o zdrowie. Jednocześnie uświadamia się ich, że sytuacja z wirusem może nie zmienić się nawet przez 6 do 12 kolejnych miesięcy.

Bundesliga potrzebowała pięciu tygodni od wznowienia treningów. To sugeruje, że Premier League mogłaby wrócić 20 czerwca bądź 27 czerwca. Na dziś, nie ma jednak w tym temacie niczego pewnego.

Kiedy wraca angielska Championship?

Dużo konkretniejszy okazuje się drugi poziom angielskich rozgrywek. Kluby Champioship zaczynają właśnie realizują ten sam protokół. Będą trenować w 5-osobowych grupach, przeprowadzać testy na obecność wirusa. Kluczowa różnica polega na tym, że pracują konkretnie w celu restartu rozgrywek w dniu 20 czerwca. Zamierzają grać przez pięć kolejnych weekendów i w czterech terminach w środku tygodnia. Finał rozgrywek planują w efekcie na dni 18 – 19 lipca. Tuż po nich mają odbyć się play-offy o awans do Premier League, których formuła pozostaje do ustalenia.

To bardzo istotne zobowiązanie, na które czekają m.in. polscy piłkarze. Mateusz Klich z Leeds United oraz Kamil Grosicki z West Bromwich Albion są bezpośrednio zaangażowaniu w walkę o upragniony awans.

Najlepsza jedenastka piłkarzy… bez tytułu w Premier League

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem