Lekkoatletyka: Sofia Ennaoui mistrzynią Europy!

Sofia Ennaoui została mistrzynią Europy w biegach przełajowych w kategorii U23. Podopieczna Wojciecha Szymaniaka okazała się najlepsza na dystansie 6150 metrów podczas zawodów we włoskim Chia.

Ennaoui bardzo dobrze rozpoczęła wyścig i od samego początku trzymała się w grupie, która przewodziła w stawce. Na obu pomiarach czasu Polka meldowała się “w czubie”, a grupa, która początkowo liczyła kilkanaście zawodniczek z czasem zmniejszała się.

Urodzona w Maroko zawodniczka walkę o złoty medal stoczyła z Niemką Anną Gehring oraz Brytyjką Alice Wright. Z tą pierwszą do ostatnich metrów toczyła zaciekły bój o zwycięstwo, ale ostatecznie dzięki pioronującemu finiszowi pokanała rywalkę o 3 sekundy. Brytyjka, która przez wielu uznawana była za faworytkę do złota nie wytrzymała tempa narzuconego przez dwie pierwsze biegaczki i ostatecznie zajęła trzecie miejsce ze stratą 23 sekund do Ennaoui.

nike-laczy-nas-pasja

Osiągnięcie Ennaoui jest tym bardziej imponujące, gdyż żadnej z Polek nigdy nie udało się zdobyć złotego medalu podczas przełajowych mistrzostw Europy.

Upust swojej radości Ennaoui przekazała za pomocą mediów społecznościowych. Kilka chwil po wywalczeniu historycznego sukcesu zamieściła post na Facebooku:

“JESTEM MISTRZYNIĄ EUROPY! 😊😊
Szczęśliwa i zmęczona osóbka ze zdjęcia jest wdzięczna za wsparcie. Kochani – dziękuję😊”

Dzisiejszy sukces jest największym w karierze 21-letniej reprezentantki Polski. Trenująca na co dzień w Szczecinie Ennaoui stawała już trzykrotnie na podium podczas mistrzostw Europy, jednak nigdy nie udało jej się wygrać. W 2013 roku na juniorskich zawodach na otwartym stadionie w Riety zajęła drugie miejsce, by swój sukces powtórzyć w tym samym roku podczas mistrzostw Starego Kontynentu w biegach przełajowych w Belgradzie. Dwa lata później – tym razem w rywalizacji młodzieżowców – w Tallinnie zajęła drugie miejsca na 1500 metrów.

Podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Rio Ennaoui zakwalifikowała się do finału, w którym zajęła ostatecznie 10. miejsce.