Lekkoatletyka: Piąta edycja Półmaratonu Śladami Bronka Malinowskiego

Już w poniedziałek, 1 maja, odbędzie się piąta edycja Półmaratonu Śladami Bronisława Malinowskiego. Miejsce startu? Stadion Olimpii Grudziądz przy ulicy Piłsudskiego. Meta? Rulewo, a konkretnie Hanza Hotel w tej znajdującej się nieopadal Grudziądza miejscowości. Dystans, wiadomo – 21 km 97,5 m. Liczba uczestników? 750. Wszystkie pakiety startowe, poza tymi przeznaczonymi dla najmłodszych uczestników, są już

Już w poniedziałek, 1 maja, odbędzie się piąta edycja Półmaratonu Śladami Bronisława Malinowskiego. Miejsce startu? Stadion Olimpii Grudziądz przy ulicy Piłsudskiego. Meta? Rulewo, a konkretnie Hanza Hotel w tej znajdującej się nieopadal Grudziądza miejscowości. Dystans, wiadomo – 21 km 97,5 m. Liczba uczestników? 750. Wszystkie pakiety startowe, poza tymi przeznaczonymi dla najmłodszych uczestników, są już wyprzedane.

Sezon biegowy w pełni, po inauguracyjnych startach w Warszawie i Poznaniu, które odbyły się w marcu, w kwietniu bieganko już w większości polskich miast. W poprzedni weekend mogliśmy emocjonować się wielką imprezą biegową w Warszawie, wcześniej zawodnicy mieli okazje zmierzyć się podczas wyścigu w Gdańsku. W tym wypadku mówimy o zdecydowanie mniejszej, bardziej kameralnej, ale mająca szczytny cel imprezie. Chodzi o uczczenie pamięci o Bronisławie Malinowskim.

Trasa biegu? Jak już napisaliśmy – ze stadionu w Grudziądzu, przez miasto, mostem, na którym tragicznie zginął Malinowski, i wzdłuż drogi nr 1 w kierunku Warlubia. Tam będzie się meta zawodów, tam również odbędzie się festyn dla wszystkich uczestników biegu oraz kibiców, którzy w poprzednich czterech edycjach licznie stawali, by uczcić pamięć Bronka. Początkowo istaniała szansa, że w biegu weźmie udział więcej uczestników, ale organizatorzy stwierdzili, że obecna formuła się sprawdza i nie ma co jej zmieniać.

Żeby było jasne – bieganie z Grudziądza do Rulewa to nie impreza z cyklu „run for fun”. Poniżej przedstawiamy wam listę zwycięzców poprzednich edycji wraz z czasami, które osiągnęli na mecie.

Dotychczasowi zwycięzcy:

Mężczyźni:
2016 – GIŻYŃSKI Mariusz, POL, 01:07:26
2015 – ZAGÓRNY Marcin,   POL, 01:11:09
2014 – NDUVA Boniface,   KEN, 01:12:17
2013 – NDUVA Boniface,   KEN, 01:10:38

Kobiety:
2016 – MELOCH Arleta, POL, 01:22:34
2015 – KUTA Krystyna, POL, 01:27:23
2014 – MELOCH Arleta, POL, 01:21:52
2013 – MELOCH Arleta, POL, 01:23:13

Czyli jak widzicie – przed rokiem zwyciężył Mariusz Giżyński, czyli pięciokrotny medalista mistrzostw Polski oraz Arleta Meloch, która łącznie na krajowym podwórku ma aż siededem medali w maratonie, w tym złoty z tego roku. W tym roku wszyscy w Grudziądzu również przygotowani są na szybkie bieganie i niewykluczone, że rekord trasy zostanie pobity.

Na mecie w Rulewie zabawa trwać będzie już od godz. 10.30, czyli jeszcze przed pierwszym startem w biegu Open. Wówczas rozpoczną się biegi dla dzieci „Być jak Bronek”. Najmłodsi ścigać się będą na czterech dystansach. Mowa o 100, 200, 400 i 1000 m. Kilka minut po godzinie 12 spodziewani są najszybsi mężczyźni w biegu głównym. Około godziny 13.45 przewidziane jest wręczanie nagród i cała ceremonia dekoracji biegaczy. Mieszkańcy Grudziądza nie muszą się również martwić o powrót do domu. Po godzinie 13:30 w kierunku miasta będą kursowały darmowe autobusy komunikacji podmiejskiej.

Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest Bronisław Malinowski, który jest najlepszym sportowecem w historii Grudziądza. Bronek ma na swoim koncie złoty medal igrzysk olimpijskich na dystansie 3000 m z przeszkodami (Moskwa 1980) oraz srebrny (Montreal 1976). Ponadto Malinowski dwukrotnie okazywał się najlepszym biegaczem na Starym Kontynencie. To do niego w dalszym ciągu należą rekordy Polski na jego koronnym dystansie, mili, dwóch mil, 3000 m oraz 5000 m.

Co my mamy do powiedzenia o całej imprezie? Na pewno bardzo fajnie, że bieg upamiętniający tak znakomitego sportowca, jakim był Bronisław Malinowski, odbywa się. Warto dodać, że w Grudziądzu ulicami miasta corocznie odbywa się inny wyścig jego pamięci. Rywalizują dzieci, młodzież oraz seniorzy. Ci najstarsi muszą zmierzyć się z dystansem 10 km. Jak do tej pory rozegrano 35 edycji biegu.

 

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem