Lekkoatletyka: Jesteśmy najlepsi w Europie, a i tak nikogo to nie obchodzi

Jesteśmy najlepsi w Europie! Dlaczego na ulicach nie widać tłumów dumnych kibiców? Czemu to nie jest temat do rozmowy numer jeden w miejscach pracy i komunikacji publicznej? Jeszcze niedawno przecież można było zobaczyć wszędzie pełno flag i ludzi w barwach narodowych. Po porażce piłkarzy w ćwierćfinale z Portugalią „Polscy Janusze” przestali się interesować sportem. A

Jesteśmy najlepsi w Europie! Dlaczego na ulicach nie widać tłumów dumnych kibiców? Czemu to nie jest temat do rozmowy numer jeden w miejscach pracy i komunikacji publicznej? Jeszcze niedawno przecież można było zobaczyć wszędzie pełno flag i ludzi w barwach narodowych.

Po porażce piłkarzy w ćwierćfinale z Portugalią „Polscy Janusze” przestali się interesować sportem. A tymczasem mamy reprezentację, która jest najlepsza w Europie, a nie dochodzi tylko do ćwierćfinału. To kadra naszych lekkoatletów!

Nasi zawodnicy z 12 medalami, w tym sześcioma złotymi – wygrali klasyfikację medalową. Ostatniego dnia wywalczyli aż 8 krążków: trzy złote, cztery srebrne i jeden brązowy. Złoto zdobyli: Paweł Fajdek w konkursie rzutu młotem, Adam Kszczot – w biegu na 800 metrów i Angelika Cichocka na 1500 metrów.

Srebro także na 800 metrów wywalczył Marcin Lewandowski, oraz Michał Haratyk w pchnięciu kulą, Joanna Linkiewicz w biegu na 400 metrów przez płotki oraz męska sztafeta 4×400 metrów. Brązowy medal przypadł Wojciechowi Nowickiemu – również w konkursie rzutu młotem.

malachowski750

Nasz łączny dorobek na mistrzostwach w Amsterdamie to sześć złotych medali, pięć srebrnych i jeden brązowy. W generalnej klasyfikacji daleko w tyle zostawiliśmy takie potęgi jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Mamy najlepszych zawodników w Europie. W wielu krajach w porównaniu do Polski łoży się naprawdę spore sumy z budżetów na rozwój lekkoatletyki. U nas zawodnicy skarżą się, że na wszystko im brakuje i niejednokrotnie mają o wiele trudniejsze warunki w przygotowaniu niż ich koledzy i koleżanki z innych krajów.

Pokazuje to jednak niesamowity chart ducha i prawdziwą sportową mentalność. Przecież zwykle najlepsi sportowcy w swoich dziedzinach hartują się w trudnych warunkach. Co nie zmienia faktu, że oczekuję od polskich władz zarówno związkowych jak i krajowych, że docenią to osiągniecie z Amsterdamu.

Nasi medaliści już zdołali pojawić się przecież u Pani Premier i innych ważnych osobistości. Wszyscy im teraz serdecznie gratulują i grzeją się w ich blasku. Co będzie po Igrzyskach w Rio? Czy jeśli nie będzie tak dobrze, to nagle lekkoatleci przestaną być potrzebni?

Warszawa, 11.07.2016. Premier Beata Szydło (2L) i minister sportu i turystyki Witold Bańka (L) podczas spotkania z polskimi lekkoatletami w Warszawie, 11 bm. Polacy wrócili z lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Amsterdamie. Polska po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej. (gj) PAP/Radek Pietruszka

Czy Ty drogi kibicu podczas Igrzysk będziesz wspierał polskich sportowców? Czy interesuje Ciebie tylko Pazdan i Lewandowski? Pewnie wielu z „Januszy” obejrzy Igrzyska Olimpijskie, w końcu zapanuje na to moda w naszym kraju.

Nie mam jednak wątpliwości, że zdecydowana większość zainteresowania Polaków będzie się skupiać na piłce ręcznej i przede wszystkim siatkówce.

Tak się jakoś już utarło, że poza kilkoma wyjątkami (Małysz, Kubica, Radwańska, Kowalczyk) bardziej identyfikujemy się z przedstawicielami sportów drużynowych. A ty drogi lekkoatleto sam musisz sobie wywalczyć medal, ale przynajmniej nie musisz potem nikomu za niego dziękować.

 

 

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem