Kupony bukmacherskie a internetowe zakłady akumulowane

14.05.2018
Bukmacherzy internetowi dają graczom wiele możliwości typowania wydarzeń sportowych. Ważną funkcją jest tworzenie kuponu na podstawie którego obliczana jest wygrana z obstawionych zakładów. Sprawdź, jakie kupony możesz typować u bukmacherów w Polsce!

Kupon bukmacherski to dowód postawionego zakładu u bukmachera, który jest podstawą wypłaty wygranej.

Jest kilka rodzajów kuponów bukmacherskich: singlowy, akumulowany i systemowy. Na kuponie znajduje się typ na mecz, kurs, stawka (za ile obstawiasz) oraz ewentualna wygrana. Jeśli zakłady okażą się zwycięskie, otrzymasz taką samą wygraną, jaka jest na kuponie.

Prosty kupon, czyli zakład singlowy

To podstawowy rodzaj kuponu, który dostępny jest u każdego bukmachera. Jak sama nazwa sugeruje „singiel” obejmuje pojedynczy zakład. Co to oznacza? Na prostym kuponie znajduje się jeden mecz (jeden typ).

Przykład singlu:

Decydujesz się postawić zakład na wynik meczu Real Madryt – FC Barcelona na zwycięstwo gospodarzy. Stawiasz typ na Real, wybierasz stawkę zakładu i potwierdzasz kupon. Jeśli „Królewscy” wygrają, otrzymasz wygraną, ponieważ na twoim kuponie znajdował się tylko ten mecz.

Obstawianie kuponów prostych, czyli zakładów singlowych zwiększa szanse sukcesu. W teorii zakładów bukmacherskich funkcjonuje twierdzenie, że im więcej zakładów na kuponie, tym mniejsze szanse zwycięstwa. W przypadku pojedynczego zdarzenia o losie kuponu decyduje jeden mecz.

Jak obstawiać „taśmy”, czyli zakłady akumulowane?

Kupony/zakłady akumulowane to zbiór przynajmniej dwóch typów. Kurs każdego zdarzenia mnożony jest przez kurs kolejnego zdarzenia, co pozwala na otrzymanie kursu całkowitego, który jest podstawą obliczenia wygranej. Reasumując – kupon akumulowany złożony jest z kilku meczów. Aby został rozliczony jako wygrany wszystkie typy muszą byc trafione. Jeśli tylko jeden typ będzie błędny, cały kupon przegrywa, bez względu na pozostałe zakłady.

W środowisku typerów kupon akumulowany złożony z wielu zakładów określa się mianem „taśmy”. Z reguły gracze tworzą tego typu kupony w oparciu o „pewniaki”, czyli zakłady z niskim kursem na faworytów. Więcej typów na kuponie, to wyższy kurs całkowity, a co za tym idzie większa wygrana. To główny determinant obstawiania „taśm”.

Kupony akumulowane tworzy się u internetowego bukmachera poprzez dodawanie poszczególnych typów na mecze. Bukmacher automatycznie przelicza kursy i w oparciu o stawkę wylicza ewentualną wygraną. Po złożeniu kuponu należy czekać na rozstrzygnięcie wszystkich wydarzeń, jakie umieściliśmy na kuponie. Wygrana zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy wszystkie typy znajdujące się na kuponie, zostaną rozliczone jako poprawne.

Obstawiając zakłady akumulowane pamiętaj o najważniejsze zasadzie: im więcej spotkań umieścisz na kuponie, tym mniejsze szanse na wygraną.
Zakłady systemowe, czyli jak ograniczyć ryzyko
Dla graczy typujących kupony akumulowane alternatywą są zakłady systemowe, które ograniczają ryzyko porażki. Inna stosowana nazwa dla zakładów systemowych, to zakłady kombinacyjne.

Zakłady systemowe polegają na kombinacji typów w obrębie jednego kuponu. To pozwala na odniesienie wygranej, nawet jeśli jeden lub dwa typy przegrają.
Przykład zakładu systemowego:
Na potrzeby naszego przykładu oznaczmy typy na kuponie jako A, B i C, co daje trzy wytypowane mecze. Jeśli byłby to kupon akumulowany to byłaby to kombinacja ABC. Zakład systemowy tworzy dodatkowe kombinacje.

System 2 z 3

System 2 z 3 oznacza, że na kuponie pojawią się trzy kombinacje, czyli AB, AC i BC. Jeśli typ A przegra, to przegrają zakłady z kombinacjami AB i AC. Natomiast kombinacja BC (przy założeniu, że pozostałe typy wygrają) okaże się zwycięska, co pozwoli na odbiór wygranej z tej kombinacji.

 • Jeśli trafisz 3 typy, wygrasz 3 zakłady
 • Jeśli trafisz 2 typy, wygrasz 1 zakład
 • Jeśli trafisz 1 typ, przegrasz wszystkie zakłady

System 3 z 5

W systemie 3 z 5 zakładamy, że litery A, B, C, D i E oznaczają dane typy. Na kuponie pojawi się dziesięć kombinacji po 3 zakłady: ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE, CDE. W zależności od ilości poprawnych typów otrzymasz wygraną:

 • Jeśli trafisz 5 typów, wygrasz 10 zakładów
 • Jeśli trafisz 4 typy, wygrasz 4 zakłady
 • Jeśli trafisz 3 typy, wygrasz 1 zakład
 • Jeśli trafisz mniej niż 3 typy, przegrasz wszystkie zakłady

Obstawiając zakłady systemowe gracz minimalizuje ryzyko porażki, ponieważ może odnieść zyski pomimo błędnego wytypowania meczu. W zakładach akumulowanych jest to niemożliwe, bo jeden błąd przekreśla cały kupon.
kupony bukmacherskie

Jak obstawić surebet?

Surebet – z języka angielskiego: sure – pewny, bet – zakład. W wolnym tłumaczeniu surebet to pewny zakład. Co to oznacza?

Istnieją w zakładach bukmacherskich kombinacje typów na dane wydarzenie sportowe, które bez względu na wynik pozwalają osiągnąć zyski. Surebety ograniczają ryzyko porażki do zera!

Przykład surebets z użyciem monety:

W rzucie monetą wypaść może orzeł i reszka. Bukmacher A na zakład, że wypadnie orzeł oferuje kurs 2.10. Bukmacher B na reszkę oferuję podobny kurs 2.10. A my mamy 100 zł w portfelu, które chcemy postawić na to wydarzenie.

 • Jeśli u bukmachera A postawimy 50 zł na orła: 2.10 (kurs) * 50 zł = 105 zł.
 • Jeśli u bukmachera B postawimy 50 zł na reszkę: 2.10 (kurs) * 50 zł = 105 zł.

Inwestując 100 zł (po 50 zł na każdy zakład) wygrywamy 105 zł, czyli na „czysto” zarabiamy 5 zł. To pokazuje, że bez względu na losy wydarzenia i tak zarabiamy. O to chodzi w strategii surebets – żeby zawsze wygrać.

Przykład surebets w meczu:

Mecz siatkówki Resovia Rzeszów – Trefl Gdańsk (w meczu nie może paść remis, czyli wygra albo Resovia, albo Trefl).

Kursy u bukmacherów:

 • Bukmacher A: 60 – 2.20
 • Bukmacher B: 1.30 – 20

Aby surebet miał zastosowanie musimy postawić zakład po najwyższym kursie na drużynę Resovii i drużynę Trefla, czyli w tym przypadku po kursach 1.60 i 3.20.

Załóżmy, że stawiamy zakład za 100 zł po kursie 1.60 na zwycięstwo Resovii. To da nam ewentualną wygraną w wysokości 160 zł.

Jak obliczyć za ile postawić drugi zakład na wygraną Trefla?

Oto wzór na surebet: ewentualna wygrana z pierwszego zakładu (160 zł) podzielona przez kurs drugiego zakładu (3.20) = stawka przeciwstawnego kuponu (50 zł).

Z obliczeń wynika, że jeśli pierwszy kupon postawiliśmy za 100 zł, to zakład na zwycięstwo Trefla należy obstawić za 50 zł. Wówczas 50 zł * 3,20 = 160 zł – ewentualna wygrana drugiego kuponu.

W tym przypadku inwestując 150 zł na dwa kupony bez względu na wynik meczu Resovia – Trefl wygramy 160 zł, czyli zarobimy na „czysto” 10 zł.

Aby postawić surebet w zakładach należy umiejętnie wyłapać u bukmacherów różnice kursowe na konkretne wydarzenie sportowe. Istotnym elementem w strategii surebets jest posiadanie kilku kont u bukmacherów oraz dysponowaniem większym kapitałem na grę. Jak pokazuje powyższy przykład im większe stawki, tym większe wygrane – sprawdź nasz ranking bukmacherów by wybrać swojego ulubionego!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem