Koniec „Srebrnych Strzał”. Mercedes walczy z rasizmem

Przez lata bolidy wyścigowe Mercedesa malowane były na srebrny kolor, dzięki czemu zyskały miano „Srebrnych Strzał”. Ale ta trwająca od ponad 80 lat tradycja została wreszcie przerwana. Wszystko w imię walki z dyskryminacją rasową. W najbliższym sezonie samochody niemieckiego teamu będą… czarne.

Malowanie bolidów na srebrny kolor przez lata stało się nie tyle tradycją, co wręcz „punktem programowym” i znakiem rozpoznawczym Mercedesa. Kolejne „Srebrne Strzały” niemieckiej stajni przechodziły do legendy – chociażby te, w których Lewis Hamilton i Nico Rosberg zdobywali sześć ostatnich tytułów mistrzowskich Formuły 1. Ale po wielu latach wreszcie zdecydowano się na zmianę. Zmianę w imię wyższych celów.

W 2020 roku postanowiliśmy się ścigać w czarnych barwach, wyrażając w ten sposób publiczne zobowiązanie do poprawy różnorodności naszego zespołu oraz wyraźny sygnał, że jesteśmy przeciw rasizmowi i wszelkim formom dyskryminacji – brzmi oświadczenie, jakie pojawiło się na oficjalnej stronie internetowej Mercedesa. W podobnym tonie wypowiadał się Toto Wolff, szef niemieckiego zespołu – Na rasizm i dyskryminację nie ma miejsca w naszym społeczeństwie, sporcie czy zespole. To jest podstawa tego, w co wierzymy. Jednak posiadanie odpowiednich przekonań nie jest wystarczające, jeśli się milczy – stwierdził.

Zmiana malowania bolidu to nie wszystko.

Ponadto na chroniących kierowców pałąkach bezpieczeństwa (tzw. system Halo) pojawi się hasło „End Racism”, a na lusterkach znajdzie się hashtag akcji, w którą zaangażowało się całe środowisko F1 – #WeRaceAsOne. Niewykluczone, że duży wpływ na decyzję Mercedesa o zaangażowaniu w walkę z rasizmem miała postawa Lewisa Hamiltona, jedynego czarnoskórego kierowcy w Formule 1, który ostatnio mocno krytykował organizację za brak podjęcia zdecydowanych i potępiających dyskryminację rasową kroków.

Czy Mercedes w czarnych barwach będzie tak samo szybki, jak jeszcze jako „Srebrna Strzała”? Przekonamy się o tym już w najbliższy weekend, kiedy to odbędzie się pierwsza w 2020 roku runda mistrzostw świata F1 – Grand Prix Austrii w Spielbergu. Tytułu z ubiegłego roku będzie bronił wspomniany Hamilton, a Mercedes znów spróbuje zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

Wielki powrót Formuły 1

 

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem