Klub Ekstraklasy zmieni herb. Tak zdecydowali kibice…

Rzadko zdarza się, by klub oddał tak strategiczny temat, jak wygląd klubowego herbu, decyzji kibiców. Ich głos nie pozostawia jednak wątpliwości - 84% z około czterech tysięcy głosujących optowało za zmianą. Dążyli do tego przez lata i wreszcie dopięli swego. Tym samym Jagiellonia Białystok powróci do emblematu, z jakim klub z Podlasia kojarzył się jeszcze w minionym wieku.

Głosowanie na herb Jagiellonii zakończyło się miażdżącym wynikiem 3618 do 704 głosów na korzyść tego, którego w Białymstoku używano w lata 1989 – 1999 oraz 2003 – 2006.

To wciąż charakterystyczna „Jotka”, która nie pozostawia złudzeń o jaki klub chodzi. Rewolucji nie będzie – choć nie da się ukryć, że przez ostatnią dekadę większość neutralnych sympatyków Ekstraklasy zdążyła przywyknąć do wyglądu i ogólnej prostoty herbu, którym Jaga posługiwała się w okresie swoich największych sukcesów.

fot. Twitter/Jagiellonia Białystok

W tym miejscu należy zadać pytanie: dlaczego? Skąd w ogóle pomysł, by dokonać tej zmiany?

Otóż przypomnijmy okoliczności, w jakich w 2006 roku Jaga zaczęła się posługiwać obecnym klubowym logo. Były to okoliczności dość niefortunne, gdy okazało się, że na Podlasiu nie dopilnowali praw do wartości niematerialnej i spotkali się z roszczeniami korzyści majątkowych za prawo do herbu. Władze klubu na taki układ się nie zgodziły, wobec czego zaczęto używać nowy emblemat – nawiązujący graficznie zarówno do poprzedniego, jak i tego który znajdował się w użyciu jeszcze w latach 30-tych.

Niedawno jeden z sympatyków Jagiellonii nabył prawa do kontrowersyjnie straconego herbu i udostępnił go ponownie klubowi. To otworzyło furtkę do podjęcia decyzji, które potwierdza przeprowadzone głosowanie.

Jaga będzie wycofywać się z dotychczasowej symboliki stopniowo. Na koszulkach piłkarzy pojawi się od nowego sezonu – 2020/2021.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem