Juras Blog: Nagrody w polskim MMA za 2017!

Luksusowe auta, złote monety, dziwki koks tajski boks… eeee MMA! Jak co roku przychodzi czas podsumowań tego, co widzieliśmy w ringach i klatkach w wykonaniu polskich zawodników i zawodniczek MMA. Tak już jest i co zrobisz, jak nic nie zrobisz. To coroczna rutyna jak Wasze postanowienia noworoczne. Różnica jest jednak taka… że ja ten tekst napiszę, a Wy z siłowni zaraz się wypiszecie :) Co zrobisz, jak nic nie zrobisz! Jakby co, to celowo piszę Wasze, gdyż ja nie robię sobie nigdy noworocznych postanowień. Każdy dzień jest dobry do zmian. Ja niewiele chcę zmieniać w swoim życiu. Jest mi dobrze. Narzekać to mogą obecnie lekarze na marną pensję względem zarobków za granicą, czy moi sąsiedzi, jak zrobię imprezę w tygodniu do ósmej rano!

Skoro tradycyjnie ubrałem wszystko w średnio sensowny wstępniak, czas zabrać się za moje typy tych Naj Naj Naj w 2017. Z miejsca zastrzegam, że nie funduje ww nagród. Portal ŁączyNasPasja.pl również! No może koszulkę dadzą. Przegadam sprawę. Jedyne co zwycięzcy mogą otrzymać to satysfakcję z kolejnego nic nie znaczącego na koncie wyróżnienia. Jeszcze jakby to były Heraklesy to rozumiem, statuetka na szafkę i duma na wieki. A tak? No cóż… przynajmniej My się pobawimy i już teraz zachęcam do Waszych typów w moich kategoriach, choć jak dobrze wiecie, wiele z nich będzie sztampowych na poważnie. Będzie też kilka moich. Zaznaczę tylko na wstępie, że nie widziałem wszystkich walk w polskim MMA, co zrozumiałe, ale śledzę tę scenę dosyć wnikliwie, aby nie minąć żadnej perełki.

No to siadajcie wygodnie, skoncentrujcie się, wyjmijcie ręce z majtek… ognie, błyski, kupaaaa dymu… fanfary, trąbki w tle i jęk zachwytu… odpalamy!!!!

 

  1. Najlepsza Gala MMA w Polsce

No cóż. Jak co roku tradycyjnie nagroda idzie do KSW i to nie dlatego, że jestem ich zawodnikiem, komentatorem, konferansjerem od 13 lat. W Polsce KSW wyznaczyło zupełnie inny poziom organizacyjny, a poziomu sportowego wielu pojedynków nie mamy co się wstydzić. Przyznam szczerze, że chciałem nawet trochę przekornie dać UFC w Gdańsku, ale bądźmy rozsądni. Zapełnienie PGE Narodowego 57500 kibiców i miliony przed TV, wielkie show i kilka kapitalnych pojedynków (nie, nie mówię o swoim) to kosmos przy tym co pokazało UFC w Gdańsku. Bezwzględnie KSW 39 z nagrodą za galę roku 2017 w Polsce.

2. Najlepsze Poddanie

Jak wiadomo, Polacy dobrym parterem w MMA stoją, więc i poddania w ich wykonaniu często są niezwykle widowiskowe. Można teraz kłócić się, czy kryterium oceny wypada na trudność wykonania danej techniki, czy też np. okoliczności skończenia rywala poddaniem. Ja stawiam na całokształt i choć nie jest to niewiadomo jak wysublimowana technika… to dla mnie najlepszy jest Piotr Strus, który w ostatniej sekundzie walki, w której słaniał się po mocnych ciosach Dipchikova na gali ACB 74 zdołał zajść za plecy i udusić rywala.

 

  1. Najlepszy Nokaut

Nie ma co gadać. 16 sekund Różala na Fernando podczas gali KSW 39 na Stadionie Narodowym, zgarnięcie pasa wagi ciężkiej, będąc skazywanym na porażkę. Dziękuję, to tyle 🙂

  1. Walka Roku

No, tutaj miałem mały dylemat, czy walka Strusa z Dipchikovem na gali ACB 74, czy walka Wrzosek vs Szymański na KSW 41. Dwie walki różne od siebie pod wieloma względami ale obie kapitalne. Jeżeli mam wybierać, to mój typ śmiga na Marcin Wrzosek vs Roman Szymański. Kapitalny pokaz tego, czym jest MMA. W tym miejscu przypominam, że nie widziałem wielu walk z mniejszych gal, czy z racji braku transmisji, czy możliwości późniejszego zerknięcia. Może było coś spektakularnego, ale też prawda jest taka, że ciężar walki, wielkość gali zmienia często otwartość pojedynków i Ci, którzy piorą się bez obrony przed trzy rundy na lokalnej gali dając wielkie show dla publiki… mogą nie chcieć tego zrobić walcząc na gali pokroju FEN 😉 Byłem, widziałem.

  1. Zawodnik Roku

W mojej opinii na tę nagrodę najbardziej zasłużył Marcin Tybura, nasz zawodnik w UFC. Wygrana z Barbozą i później hit z Arlovskim, pięć rund świetnej, choć przegranej decyzją walki z Werdumem? Mamy czołowego ciężkiego w najlepszej organizacji MMA świata. Czapki z głów!

6. Odkrycie Roku

Tutaj niestety nie dam jednej nagrody. Musicie się podzielić chłopaki. O kim mowa? Michał Andryszak, czyli człowiek błyskawica w wadze ciężkiej, i Damian Janikowski, który przebojem wdarł się na salony MMA. Nie ma co tu więcej dodawać. Widzieliście sami.

7. Rozczarowanie Roku

No chyba nic tak nie bolało kibiców polskiego MMA, jak utrata mistrzowskiego pasa UFC przez Asię Jędrzejczyk. Miałem nieprzyjemność oglądać to na żywo w Nowym Jorku i do tej pory pamiętam to uczucie tuż po walce. Boli bardziej niż czytanie newsów, że KSW chciało zorganizować walkę Tomka Hajto z Tymonem Tymańskim. Stay Strong Aśka! Niebawem bierzesz co swoje!

  1. Comeback Roku

To jedna z tych moich kategorii 🙂 Tutaj moja nagroda leci do Michała Oleksiejczuka, który przyjął bomby od Ricarco Nossiglii na gali FEN 17, chwiejąc się na nogach, ledwo przytomny… znokautował rywala pare sekund później. Takimi walkami otwiera się drogę do UFC. Powodzenia dalej Michał.

  1. Sędzia Roku

Z roku na rok poziom sędziowania w klatce rośnie, a polscy sędziowie są doceniani przez dużych światowych graczy. To naprawdę trudna robota, kiedy w sekundę musisz podjąć decyzję, za którą rozliczy się później cała branża. Jednym z takich sędziów jest gość, który jest rozjemcą w takich organizacjach jak UFC, ACB czy KSW. Dobra robota Łukasz Bosacki!

  1. Branżowy Portal Roku

Mimo, że na rynku coraz większa konkurencja, to wciąż trzymają poziom od wielu lat jeżeli chodzi o jakość materiałów. Lekko czyta się felietony, przyjemnie słucha wywiadów i choć nie po drodze mi z użytkownikami ich forum, to mój głos idzie na MMARocks.pl. Walczcie dalej, bo konkurencja coraz bliżej 😉

  1. Cytat Roku

Branża MMA w Polsce jest szeroko komentowana przez wszystkie strony, od kibiców przez organizatorów, dziennikarzy, aż po zawodników. Nic więc dziwnego, że zawsze trafi się jakaś słowna perełka, która wejdzie do słownej subkultury MMA w Polsce. W tej kategorii konkurencja była największa, ale jak dla mnie bezwględnie i definitywnie wygrywa… Maciek Kawulski i Jego „UFC JEST W DUPIE” :)))))))

No to tyle w sumie chyba. Można by dodać jeszcze kilka bzdurnych kategorii, ale zachowajmy powagę tych niezwykle nieprestiżowych nagród. Dawajcie swoje typy!

p.s UFC to chyba jednak nie jest w dupie 🙂

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem