Joshua zdeklasuje Parkera! Analiza i typ na walkę

Nie będzie niespodzianki w walce o cztery pasy wagi ciężkiej. Joseph Parker nie sprawi większych problemów Anthony'emu Joshui i przegra przed czasem. Prawdopodobnie sędzia przerwie walkę na skutek zbyt dużej dominacji Brytyjczyka w drugiej połowie pojedynku - tak widzę dzisiejsze starcie w Cardiff.

Mistrz olimpijski i mistrz świata, absolutna gwiazda boksu, spotka dziś w ringu pięściarza, który też ma pas, choć nie wygrał z żadnym mistrzem, ani nawet poważnym kandydatem na mistrza. Parker toczył co prawda walki, w których wyglądał na ciekawego, perspektywicznego zawodnika, ale w żadnej nie jawił się jako prawdziwy czempion. W rankingu portalu BoxRec.com Nowozelandczyk zajmuje obecnie 7. miejsce w swojej dywizji, wyżej jest nawet Dillian Whyte. Joshua jest oczywiście pierwszy.

Wygrana Parkera nad bokserem z Watford byłaby sensacją. Wszystkie argumenty ma po swojej stronie Joshua – jest wyższy, ma wyraźnie lepszy zasięg ramion, większe doświadczenie amatorskie i zawodowe, boksował z mocniejszymi rywalami, jest szybszy, mocniej bije, ma lepszy timing, o wiele bogatszy repertuar uderzeń, poza tym boksuje u siebie. Na korzyść Parkera przemawia niewiele. Jest odporny na ciosy, ale tym walki nie wygra. Poza tym pozostaje mu chyba ślepa wiara w szczęście.

Dlaczego według mnie Parker jest w zasadzie bez szans szans? Najważniejsze powody postarałem się omówić pod spodem.

1. Brak odpowiedniego lewego prostego

O ile lewy prosty Parkera wygląda bardzo dobrze na worku treningowym czy w walce z cieniem – jest szybki, silny, bity poprawnie technicznie – o tyle w samych walkach mu nie pomaga. Jab w wykonaniu Nowozelandczyka sprawia wrażenie, jakby był bity na alibi, pod sędziów. Jego precyzja jest bardzo skromna. W pierwszej połowie pojedynku z Carlosem Takemem 26-latek dostarczył do celu zaledwie  6 ze 145(!)wyprowadzonych lewych prostych.

W starciu z Hughie’m Furym był zmuszony boksować bardziej ofensywnie, ale i tak wyglądało to kiepsko. W 1. i 12. rundzie nie trafił lewym prostym ani razu, w rundach 7 i 8 – tylko po razie. Nowozelandczyk nie ma najlepszego wyczucia dystansu, brakuje mu odpowiedniego podejścia pod przeciwnika, często atakuje będąc zbyt daleko ustawiony względem rywala. To bardzo odbija się na precyzji ciosów, jak również na efekcie wizualnym.


3. Brak dobrego półdystansu

Biorąc pod uwagę charakterystyki Parkera i Joshui, można by się spodziewać, że najlepszą taktyką na dzisiejszy pojedynek byłoby dla Nowozelandczyka skracanie dystansu. Trudno jednak spodziewać się, by Joshua boksował schowany za lewym prostym; raczej będzie stał w środku ringu, gotowy wymieniać ciosy. To średnia wiadomość dla Parkera, który w półdystansie, także ze względu na wspomniany brak elastyczności, jest otwarty podczas ataku, ciosy przyjmuje na sztywno, nie zmienia kątów ustawienia. Joshua potrafi kontrować po bloku, a w walce z Władimirem Kliczką był fenomenalnie przygotowany na firmowe lewe sierpowe Ukraińca z doskoku. Jemu walka z bliska będzie niestraszna.

4. Brak ciosu, który miałby duże szanse odwrócić losy pojedynku

Parker do tej pory miał trzech naprawdę poważnych rywali – wspomnianych Takama i Fury’ego oraz Andy’ego Ruiza Juniora. W ciągu 36 rund spędzonych z nimi w ringu nie był bliski znokautowania czy nawet rzucenia na deski żadnego z nich. Parker de facto bije dosyć mocno, co wynika z naprawdę imponującej jak na wagę ciężką szybkości, ale nie jest to cios na miarę Joshuy czy Deontaya Wildera. Nie udało mu się posadzić na deskach kiepskiego dryblasa Razvana Cojanu czy podstarzałego Shermana Williamsa, a efektowne nokauty zaliczał głównie na miernej klasy zawodnikach. Joshua potrafi przyjąć i szybko dochodzi do siebie po kryzysowych chwilach. Dlatego nawet o „lucky punch” będzie bardzo ciężko.

Mój typ na walkę: Joshua wygra przed czasem w 8. rundzie.

Kursy LV BET na walkę:

Joshua – 1.14
Remis – 28.00
Parker – 4.70

 

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem