Joshua – Usyk: Eksperci wytypowali werdykt

Już w sobotę odbędzie się hitowe starcie w wadze ciężkiej! Anthony Joshua (24-1, 22 KO) zmierzy się z Aleksandrem Usykiem, a stawką będą pasy WBA, WBO, IBF i IBO. Wydarzenie odbędzie się na stadionie Tottenhamu w Londynie, a walka powinna rozpocząć się około godziny 23:00.

Poprosiliśmy świetnych ekspertów od boksu, by opowiedzieli nieco o tej walce, a także podali swoje typy przed sobotnim wydarzeniem.

Piotr Jagiełło, komentator TVP: – Przeczucie mam bardzo zaskakujące. Nawet dla samego siebie! Im bliżej walki, tym większe mam przekonanie, że Usyk może wygrać tę walkę. To byłaby historyczna rzecz. bo tak naprawdę tylko dwóm pięściarzom z wagi junior ciężkiej udało się zwojować duże rzeczy w wadze ciężkiej. To był Evander Holyfield i David Haye. Mam wrażenie, że Usyk może być tym trzecim, bo jest to dla niego walka życia, a po drugie jest to dla niego taka jedyna szansa, by zrobić coś tak wspaniałego. Żeby nie było, to ja bardzo doceniam klasę Joshuy. Joshua i Usyk są znakomitymi pięściarzami i prawdziwymi mistrzami. Według mnie styl jaki prezentuje Usyk może być kłopotliwy dla Joshuy. Usyk ma kapitalne wyszkolenie techniczne, ruchliwość i silnik. On zadaje średnio ponad 60 ciosów na rundę. To prawie dwa razy więcej niż Joshua. Papierowo Brytyjczyk wydaje się być faworytem, ale ja spodziewam się niespodzianki i zwycięstwa Ukraińca. Mój typ: wygrana Usyka na punkty.

PS: Jestem zaniepokojony obsadą sędziowską. W ringu walkę będzie prowadził Brytyjczyk, a 2 z 3 punktujących pochodzi z Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Tak nie powinno być, to jest absurd! Jak to wygląda, że w walkę dwóch wielkich mistrzów zaangażowani są sędziowie z Wielkiej Brytanii i Ukrainy?!

Hubert Kęska, dziennikarz, autor książek: – Moim faworytem jest Joshua, aczkolwiek nie wiem jak potoczy się walka. Nie ukrywam, że jestem tym bardzo podekscytowany. W ostatnich walkach zdecydowanie więcej ciosów wyprowadzał Usyk. Najprawdopodobniej tak to też będzie wyglądało teraz, ale pytanie, czy zrobi jakąś krzywdę Brytyjczykowi. Jestem ciekawy jak zaprezentuje się ten „nowy Joshua”, bo jest teraz zupełnie innym pięściarzem niż był w okresie pierwszej walki z Ruizem. Teraz nie jest taki pewny siebie w ruchach i stylu walki. Uruchomił bardziej nogi i według mnie trochę słabiej bije. Szybko może się jednak okazać, że jest inaczej. Jestem ciekawy również jak wpłynie na Joshuę fakt, że nie doszło do walki z Furym. To może nie być obojętne dla psychiki kogoś, kto chce być najlepszym z najlepszych. Jeżeli Joshua albo Fury przegrają teraz w swoich walkach, to już nie będzie takiej bitwy z cyklu „kto jest najlepszy w kategorii ciężkiej”. Czytałem opinie, że Usyk jest niby spięty przed walką, aczkolwiek ja w to nie wierzę. Ukrainiec jest pod presją w każdej walce, bo w ostatnim czasie bił się ciągle na terenie swoich rywali. Mój typ: wygrana Joshuy na punkty.

Marcin Piechota, założyciel strony znokautujbukmachera.pl: – Ta walka jest o tyle fascynująca, że nie bardzo wiadomo, czego się można po niej spodziewać. Czy Joshua będzie zdyscyplinowany taktycznie, a jeśli tak – to czy przyniesie mu to sukces w walce z lepszym technicznie, sprytniejszym i bardziej doświadczonym rywalem? Czy Może AJ będzie chciał walczyć bezkompromisowo z uwagi na fakt, że przeciwnik jest z niższej kategorii wagowej i – pisząc obrazowo – nie ukrywa w rękawicach kamieni? Jak zawalczy Usyk? Będzie próbował wygrać na punkty wyjazdową walkę z pupilem Brytyjczyków czy uzna to za zbyt duże ryzyko? A może narzuci wysokie tempo, licząc, że w końcówce uda mu się przełamać zmęczonego AJ-a? Nie wiem. Nikt nie wie. Rewelacyjny pojedynek. Mój typ: wygrana Joshuy na punkty.

Alan Jaguszewski, LV BET: – Sobotnia walka pomiędzy dwoma mistrzami olimpijskimi zapowiada się bardzo ciekawie. Będziemy mieli zderzenie prawdziwego ciężkiego w postaci Joshuy oraz Usyka, który chce udowodnić wszystkim, że mimo gorszych warunków fizycznych jest w stanie pokonywać kolosów dzisiejszej kategorii ciężkiej. Po stronie Ukraińca w tej walce powinna stać szybkość, praca na nogach oraz bardzo dobra kondycja, która wśród wielu obserwatorów może być kluczowa w tym starciu, ponieważ w tym aspekcie walki upatrują słabości Brytyjczyka. Moim zdaniem, aby Usyk zyskał przewagę dzięki swojej kondycji musiałby dyktować tempo tej walki, a będzie to bardzo trudno ze względu na różnicę gabarytów między zawodnikami. Joshua dysponuje przewagą zasięgu, przez co zapewne będzie chciał trzymać Ukraińca z dala od siebie ciosem prostym i w ten sposób sobie układać pojedynek. Usyk zapewne będzie próbował wykorzystać pracę nóg i szybkość, aby zbliżyć się do Brytyjczyka, co nie będzie takie proste.

– Aspektem po stronie Ukraińca może być doświadczenie oraz obycie z walkami na obcym terenie. Jest to środowisko, w którym czuje on się bardzo dobrze i zakładając, że ma za sobą bardzo dobre przygotowania, to może postawić się rywalowi i doprowadzić do walki na pełnym dystansie. Często w przypadku tej walki przypomina się starcie Usyka z Chisorą, gdzie Ukrainiec mierzył się z mocno bijącym ciężkim i przetrwał trudniejsze chwile, aby finalnie wygrać na punkty. Gdyby Chisora nie miał problemów z covidem, to być może byłby w stanie postawić jeszcze twardsze warunki. Joshua to zupełnie inny poziom pod względem szybkości, warunków fizycznych i siły ciosu. Wydaję mi się, że finalnie Sasza nie będzie w stanie znosić ciosów Anglika na przestrzeni 12 rund, a dużą robotę mogą zrobić ciosy na dół, które osłabią ruchliwość Usyka i sprawią że będzie coraz niżej opuszczał ręce, co finalnie zakończy się na KO/TKO w drugiej połowie walki. Mój typ: wygrana Joshuy przed czasem w drugiej połowie walki.

Bonus do 1650 PLN na start
Polski Bukmacher Sp. z o. o. posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez MF. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem.

Cezary Poray-Królikowski, dziennikarz: – Gdyby ta walka toczyłaby się powiedzmy w 2017 roku, to wyglądałoby to zupełnie inaczej. Joshua przypominał wtedy bardziej kulturystę niż zawodnika wagi ciężkiej. Wtedy mógł mieć problemy z koordynacją ruchów i nie był też takim dojrzałym bokserem, jakim jest teraz. Joshua teraz jest pięściarzem bardzo dobrym, o ile nie najlepszym na świecie. Czekam oczywiście na walkę z Furym, ale wracając do pojedynku z Usykiem, to Brytyjczyk jest o wiele większy od swojego rywala. Usyk ma z kolei parę mankamentów. O ile w wadze junior ciężkiej był wybitnym pięściarzem, tak w ciężkiej na razie nie pokazał tak naprawdę nic specjalnego. Usyk jest bardzo dobrym defensorem, a także kocha walczyć na „wyjazdach”. Ukrainiec ma więc bardzo uporządkowaną głowę. Najważniejszym problemem Usyka jest jednak to, że według mnie w w wadze ciężkiej nie ma mocnego, pojedynczego ciosu. Mój typ: wygrana Joshuy na punkty.

 

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem