Dokładne statystyki bukmacherskie. Jak analizować mecze?

14.05.2018
Jedną z podstaw do dobrego obstawiania jest analizowanie statystyk bukmacherskich. Wszystko musi być też poparte porównaniem bukmacherów i ich kursów. Sprawdź, jak poradzić sobie z „przewagą bukmachera”!

Statystyki bukmacherskie dla typerów

Zanim zajmiemy się tym jak sprawdzić statystyki bukmacherskie przydatne dla typerów, postaramy się przedstawić jakich statystyk bukmacherskich szukać i jak je czytać. Otóż znaleźć statystykę i na nią spojrzeć to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsza jest interpretacja cyferek, które mamy przed sobą. Liczby nie kłamią, ale jak pokazują przykłady – można je źle zrozumieć.

Prosty przykład: Crystal Palace w sezonie 2017/18 w Premier League zdobywało gola w 52% meczów wyjazdowych. Statystyka jest jednak troszkę zakłamana, dlaczego? Orły miały najgorszy w historii początek sezonu, starcia bez gola pochodzą głównie z tego okresu. Kiedy wgłębimy się w liczby, zauważymy, że w ostatnich 9 spotkaniach wyjazdowych Crystal Palace strzelało bramkę! 07.04.2018 Orły grały na wyjeździe przeciwko Bournemouth i dwa razy trafiły do siatki rywali, notując tym samym 10-tego gola wyjazdowego z rzędu. I jak do tego ma się gol tylko w 52% spotkań? W ogóle się nie ma.

Najważniejsze statystyki bukmacherskie:

 • Bilans spotkań (ogólnie, u siebie/na wyjeździe)
 • Bilans bramkowy (strzelane/tracone)
 • Bezpośrednie pojedynki
 • Rzuty rożne
 • Żółte kartki
 • Forma (serie bez porażki/wygranej)
 • Najlepsi strzelcy
 • Analiza tabeli (ligowej/pucharowej)

Mówimy tutaj oczywiście o statystykach czysto liczbowych, dokonując analizy, trzeba też brać pod uwagę kontekst starcia. Borussia Dortmund vs Schalke 04 to derby Zagłębia Ruhry. Nawet jeśli statystyki pokażą, iż jedna z drużyn będzie w fatalnej formie, a druga świetnej – to trzeba wziąć pod uwagę, że to derby, a w nich dzieją się zaskakujące wydarzenia.

Gdzie szukać statystyk bukmacherskich?

Przede wszystkim wiele statystyk przydatnych dla typerów możemy policzyć sami, ale po coś serwisy statystyczne funkcjonują. Wymienimy tutaj kilka z nich, czasami polecamy jednak samemu poszukać zmiennych – nawet dla treningu umysłu i zachowaniu świeżości.

Statystyki bukmacherskie dla typerów znajdują się chociażby na stronie bukmachera LV BET. To dziwne? Nie. Najlepsi bukmacherzy chcą nam ułatwić zdobywanie wiedzy, to dobra wymiana dla obu stron. Operator statystykami zachęca gracza do korzystania z jego oferty, a użytkownik nie musi zbyt wiele podróżować po Internecie w celu znalezienia danych.

statystyki bukmacherskie

SoccerStats – to strona archaiczna w wyglądzie, ale statystyki, które na niej znajdziemy nigdy nie przestaną być aktualne. Na SoccerStats możemy znaleźć procentowe statystyki bukmacherskie całych lig, ale i poszczególnych drużyn – bardzo szczegółowe. Od rzutów rożnych, przez żółte kartki, do zwykłych bilansów bramkowych i spotkań. Za pośrednictwem tej strony można idealnie dobrać ligę i drużynę do progresji remisowej.

EkstraStats – dostawca statystyk bukmacherskich i nie tylko – o polskiej Ekstraklasie. Żaden inny serwis nie proponuje tyle danych co ES. Polecamy wszystkim obstawiającym rodzimą ligę.

Strony odtwórcze typu Zagranie.com to dobra alternatywa dla graczy, którym nie chce się ani samemu wyciągać statystyk, ani nawet szukać ich po kolei na stronach dedykowanych. Eksperci Zagranie zbierają najważniejsze statystyki bukmacherskie do każdego meczu w jeden artykuł i pomagają tym samym graczom obstawiać.

Porównanie bukmacherów pod względem wartości oferowanych kursów

Każdy bardziej doświadczony gracz wie, że opłaca się mieć konto u kilku polskich bukmacherów. Tak, by wybierać obstawianie u tego operatora, który oferuje korzystniejsze kursy. Wartości oferowanych kursów różnią się od siebie, czasami użytkownik może wiele skorzystać na błędach bukmacherów. Nie ma w Polsce bukmachera, który proponowałby najwyższe kursy we wszystkich dyscyplinach i miał najlepszą ofertę zakładów na wszystkie z nich. Tak samo jest za granicą, gracze korzystają z kilku bukmacherów jednocześnie, dając sobie dzięki temu największe możliwe szanse na wygraną. To samo polecamy graczom w Polsce – świadoma gra, to także gra odpowiedzialna.

 • Skorzystanie z najwyższego kursu wystawionego na interesujące nas zdarzenie. Przykład: w Lidze Mistrzów gra Liverpool z AS Romą, chcemy postawić na The Reds, przeszukujemy oferty u wszystkich bukmacherów w Polsce i wybieramy tego z najwyższym kursem
 • Sprawdzanie marży bukmacherskiej, czyli przewagi bukmachera

Marża to „przewaga bukmachera”, czyli %, z którego operator na pewno zarobi. Akceptowalna marża na zakładach sportowych to 3-5%. Sprawdźmy, jak przedstawia się ta liczba na przykładzie wymienionego wyżej starcia. Kursy bukmacherskie wystawione przez bukmachera numer jeden na mecz: 1 – 1.54, 0 – 4.30, 2 – 6.00

Wzór na marżę: (1/kurs) * 100 + (1/kurs) *100 + (1/kurs) * 100 = marża

1 = 65%, 0 = 23%, 2 = 16%

Marża na mecz Liverpoolu z AS Romą wynosiła 4% – wynik do przyjęcia.

Sprawdźmy teraz jaką marżę na to samo spotkanie narzucił inny bukmacher: 1 – 1.50, 0 – 4.40, 2 – 5.50

1 = 66%, 0 = 23%, 2 = 18% = 107%

Marża u bukmachera numer dwa okazuje się o 3% wyższa, bez wątpienia warto wiec wybrać bukmachera numer jeden. Gołym okiem widać niższe kursy u bukmachera numer dwa.

Czym są limity bukmacherskie i za co mogą zostać nałożone na konto?

W tej kwestii nie ma co czarować. Jeśli gracz zaczyna wygrywać podejrzanie dużo i w krótkim czasie, a do tego obstawiając zakładu z niskich i egzotycznych lig, to może dostać limit bukmacherskie. Na czym on polega?

Bukmacher nakłada na gracza limit stawki, jaką użytkownik może obstawiać np. do 500zł na jeden zakład. Ciężko określić jakie są limity bukmacherskie u poszczególnych operatorów. Wiemy, że najwyższe występują u zagranicznych, Polscy czasami zbyt prędko limitują zawodowych graczy. Z drugiej strony, mamy jednak strefy VIP, które tworzą sami bukmacherzy. Nie jest to więc tak, że bukmacher nie da wygrać. Chodzi tu raczej o graczy, którzy wygrywają podejrzanie.

Porównywarka bukmacherów i ich kursów – nieoceniona pomoc każdego typera

Porównywanie kursów bukmacherskich to podstawa do dobrej gry. Należy wybierać bukmacherów wystawiających najwyższe kursy – mogą w tym pomóc porównywarki.

Programy zajmujące się zbieramy kursów od bukmacherów, a następnie zestawieniem ich ze sobą to porównywarki kursów bukmacherskich. W Polsce odczuwamy niestety deficyt tego typu narzędzi i trzeba przyznać, że większość porównań należy robić ręcznie. Na szczęście w kraju nad Wisłą jest obecnie 8 legalnych bukmacherów, nie zajmie nam więc wiele czasu zorientowanie się w kursach, wystawionych przez operatorów.

Zarabianie na bukmacherce – jak poradzić sobie z „przewagą” bukmachera

Bukmacher ma nad nami przewagę w postaci sztabu oddsmakerów, doświadczenia i marży. Jak sobie poradzić z przewagą?

 • Korzystaj z ofert bukmacherów posiadających najniższą marżę na kursach
 • Prowadź rozległe analizy, sprawdzaj źródła jak Twitter, nawet na kilka minut przed meczem
 • Zapisuj bilanse swoich typów, ucz się na błędach i nabywaj doświadczenie

I przede wszystkim graj odpowiedzialnie, by nie wpaść w sidła nałogu hazardowego. Obstawianie jest uzależniające, dlatego należy traktować je z należytym dystansem. Na koniec przypominamy, że zakłady bukmacherskie są dostępne od 18. roku życia.

 

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem