IO w Tokio: Japończycy nie chcą igrzysk

Z powodu światowej pandemii koronawirusa duża część imprez sportowych zaplanowanych na ten rok została odwołana lub przełożona. Taki sam los spotkał igrzyska olimpijskie w Tokio, które przeniesiono na 2021 rok. Zdecydowana większość Japończyków uważa jednak, że… turniej nie powinien się odbyć w tym terminie.

Igrzyska olimpijskie miały być – obok piłkarskich mistrzostw Europy – największą sportową imprezą 2020 roku. Ale plany organizatorom pokrzyżował koronawirus. Pandemia, która swoje źródło miała właśnie w Azji, storpedowała zdecydowaną większość wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Nie inaczej było w przypadku wspomnianego turnieju olimpijskiego – nie było bowiem możliwości, by ten odbył się w pierwotnym terminie, a więc na przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Japończycy długo twierdzili, że igrzyska nie są zagrożone, ale z czasem sytuacja – nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale i na świecie – stała się na tyle poważna, że trzeba było powziąć konkretne, choć nieco drastyczne decyzje. I ostatecznie postanowiono, że impreza w Tokio odbędzie się nie w najbliższe wakacje, a w 2021 roku.

I choć do nowej daty startu rywalizacji pozostało jeszcze mnóstwo czasu – ponad rok – to Japończycy wcale nie są przekonani, że rozegranie igrzysk w 2021 r. to dobry pomysł.

Szeroko zakrojone badanie przeprowadzone przez Japan News Network (JNN) wykazało, że aż 77 procent ankietowanych jest przeciwnych organizacji IO w Tokio! Ich zdaniem impreza powinna znów zostać przełożona, bądź nawet odwołana. Nie musieli jednak motywować swoich odpowiedzi.

Po drugiej stronie „barykady” stanęło ledwie 17 procent respondentów, którzy twierdzili, że turniej w Tokio nie niesie ze sobą zagrożenia i może się odbyć. Niewykluczone, że tak duża liczba przeciwników rozegrania igrzysk w 2021 roku wynika z wciąż niepewnego kierunku, w jakim dalej będzie się rozwijał koronawirus na świecie. Z jednej strony w wielu państwach – w tym tych azjatyckich – udało się ustabilizować sytuację. Z drugiej jednak część krajów nadal nie może sobie poradzić z pandemią.

I w tych okolicznościach trudno przewidzieć co wydarzy się za miesiąc czy dwa, a co dopiero za ponad rok, kiedy to mają się odbyć IO w Tokio (nowy termin: 23 lipca 2021 – 8 sierpnia 2021).

Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane wyżej badanie to jedynie sondaż, a odpowiedzi ankietowanych nie muszą mieć wpływu na decyzję organizatorów. W tej chwili trudno wyobrazić sobie, by tak duża impreza została odwołana, a mało prawdopodobne jest też raczej jej przełożenie – wszystko ze względu na brak terminów. Pozostaje więc czekać na rozwój wypadków i trzymać kciuki by koronawirus w końcu zaczął się wycofywać z naszego życia i przestał torpedować świat sportu.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem