Igrzyska w Tokio tylko dla japońskich kibiców?!

Igrzyska Olimpijskie w Tokio z powodu pandemii musiały zostać przełożone na przyszły rok. Niestety koronawirus wciąż nie odpuszcza, a to co i rusz wywołuje fale spekulacji dotyczących organizacji najważniejszej sportowej imprezy na świecie.

Pierwotnie igrzyska w Tokio miały się odbyć latem tego roku, ale koronawirus pokrzyżował szyki organizatorom. Choć Międzynarodowy Komitet Olimpijski i przedstawiciele japońskiego rządu długo utrzymywali, że mimo pandemii uda się zorganizować imprezę, to w końcu trzeba było ustąpić – w marcu wiele ośrodków sportowych zostało zamkniętych na cztery spusty, sportowcy nie mieli gdzie trenować, w związku z czym ich przygotowania do IO 2020 stanęły na głowie. To było ostatecznym argumentem za przełożeniem igrzysk.

Nowa data imprezy to 23 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że zorganizowanie tego wielkiego wydarzenia w takim terminie nie powinno być kłopotem logistycznym. Sęk w tym, że czas mija, a koronawirus nie chce odpuścić. To z kolei powoduje, że coraz częściej słychać głosy wątpiące w powodzenie operacji pt. IO 2021. Co prawda do startu zostało jeszcze 10 miesięcy, ale w tym momencie trudno przewidywać, jak będzie wtedy wyglądała sytuacja na świecie.

„Uważam, że igrzyska się odbędą, ale bez udziału zagranicznych kibiców”

Mimo wielu znaków zapytania, jakie teraz się pojawiają, jestem pewny, że uda się przeprowadzić igrzyska w przyszłym roku – twierdzi Alfons Hoermann, prezes Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego. Jednocześnie widzi pewne zagrożenia dla tej imprezy. – Sportowców, wolontariuszy i dziennikarzy jest łatwo zamknąć w bańce i mieć ich pod sanitarną kontrolą. Gorzej z kibicami. Dlatego uważam, że igrzyska się odbędą, ale pewnie bez zagranicznych fanów.

Czy to oznacza, że podczas igrzysk w Tokio stadiony i inne areny zmagań będą świecić pustkami? Hoermann uważa, że japońscy kibice zadbają o odpowiednią oprawę i atmosferę imprezy – Zainteresowanie Japończyków igrzyskami jest tak duże, że na pewno sami będą w stanie zapełnić trybuny – powiedział. Igrzyska olimpijskie zwykle traktowano nie tylko jako okazję do sportowej rywalizacji, ale też międzynarodowej integracji, poznawania nowych kultur, także przez kibiców. Jeśli ziściłby się scenariusz przewidywany przez Hoermanna, ten bardzo ważny aspekt IO praktycznie nie miałby szans zaistnienia.

A jak na kwestię ewentualnych problemów z organizacją imprezy zapatruje się MKOl? – Zakładamy, że każdy zainteresowany będzie mógł przylecieć do Tokio. Trudno jednak teraz przewidzieć, czy liczba osób na trybunach nie będzie musiała być zmniejszona – mówił niedawno prezes komitetu, Thomas Bach. Pozostaje więc mieć nadzieję, że do lipca przyszłego roku pandemia odpuści, a w Tokio zawodnicy i kibice ze wszystkich krajów będą mogli się skoncentrować wyłącznie na sportowej walce o medale.

Caster Semenya poznała wyrok. Co z igrzyskami?

BONUS 1000PLN + 500PLN
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem