Historia konkursów w Kuusamo: Stoch nigdy nie stanął na podium

Najbliższym przystankiem dla skoczków w tegorocznej edycji Pucharu Świata będzie fińskie Kuusamo. Skocznia to trudna, dla Polaków średnio szczęśliwa i najczęściej kojarząca się z inauguracją pucharowej karuzeli. Po raz pierwszy najlepsi skoczkowie to właśnie tam spotykają się od lat i przystępują do wyścigu po Kryształową Kulę.

Najbliższym przystankiem dla skoczków w tegorocznej edycji Pucharu Świata będzie fińskie Kuusamo. Skocznia to trudna, dla Polaków średnio szczęśliwa i najczęściej kojarząca się z inauguracją pucharowej karuzeli. Po raz pierwszy najlepsi skoczkowie to właśnie tam spotykają się od lat i przystępują do wyścigu po Kryształową Kulę.

W tym roku było inaczej, bo po raz pierwszy w historii premierowy konkurs odbył się w Polsce, a konkretnie w Wiśle. Kamil Stoch zajął przed tygodniem drugie miejsce, a nasza drużynówka dzień wcześniej uplasowała się również na drugim miejscu, co jest znakomitym prognostykiem przed dalszą częścią sezonu.

O Kuusamo napisał ostatnio na swoim profilu na Facebooku Adam Małysz, którego opiniami będziemy się bardzo często posiłkować w tym sezonie. Nasz mistrz ujął to tak:

Ciemno, szaro, buro, ale oby szczęśliwie na skoczni. Postanowiliśmy sprawdzić, jak od momentu, kiedy Małysz zaczął brylować na skoczniach całego świata, radzili sobie nasi reprezentanci. Czy Kuusamo było dla nich szczęśliwie i ile razy stawaliśmy na podium.

2001 – skoki odwołane z powodu złych warunków atmosferycznych.

2002 – zwycięstwo Primoza Peterki, drugie miejsce Adama Małysza, trzeci był Janne Ahonen. Polak bronił żółtej koszulki lidera po poprzednim sezonie i przegrał ze Słoweńcem o 2,2 punktu. Co działo się później każdy wie – Małysz wygrał generalkę.

2003 – znowu drugie miejsce Adama Małysza i to w obu konkursach. Tym razem najlepszy okazał się Matti Hautameki, trzeci był Veli-Matti Lindstrom. Pamiętacie w ogóle jeszcze takiego gościa?

2004 – tym razem Małysz bez podium, a dwukrotnie równych sobie nie miał Janne Ahonnen. W pierwszym konkursie błysnął młody wtedy Alekxander Herr, w drugim trzeci był nasz stary-dobry znajomy, Jakub Janda, który przed tygodniem zakończył sportową karierę. Z pierwszych 10 konkursów w tamtym sezonie Ahonen wygrał 9. Serię przerwał mu – jakżeby inaczej – Małysz, który był najlepszy w Harrachovie.

2005 – zawody piątkowe zostały przełożone na niedzielę, a sobotnie odbyły się normalnie. W pierwszych najlepszy Jakub Janda, w drugich Robert Kranjec. Polacy poza podium, a dwukrotnie drugi Janne Ahonen. Adam Małysz był 5.

2006 – klasyfikacja po pierwszym konkursie – Artu Lappi, Simon Ammann, Anders Jacobsen. Polacy daleko. Drugi konkurs odwołany.

2007 – pierwszy raz zmagania w Kuusamo rozpoczęły się od konkursu drużynowego i najlepsi okazali się Norwegowie. W zmaganiach indywidualny najlepszy był Thomas Morgenstern, za nim Bjoern Einar Romoren, a trzeci Tom Hilde.

2008 – znowu drużynówka, ale tym razem odwołana. Indywidualnie najlepszy Amman, drugi Wolfang Loitz, trzeci Gregor Schlierenzauer.

2009 – w drużynówce najlepsi Austriacy, indywidualnie konkurs zdominował Romoren, drugi – trzeba przyznać sensacyjnie – Pascal Bodmer, trzeci specjalista od konkursów drużynowych – Loitz. Biało-czerwoni w drużynie zajęli 5. miejsce.

2010 – ponownie najlepsi Austriacy, a tym razem błyszczeli Andreas Kofler i Thomas Morgenstern. Trzecie miejsce padło łupem Ammanna. Polacy w drużynie znowu na 5. pozycji.

2011 – drużynówka dla Austrii, podium całe dla Austriaków. Kolejno – Kofler, Schlierenzauer, Morgenstern. Kamil Stoch zajął 4. miejsce.

2012 – tu mała zmiana, bo inauguracja Puchar Świata odbyła się w norweskim Lillehammer. Drużynówkę w Kuusamo wygrali Niemcy, a indywidualnie najlepszy był Severin Freund, drugi Dmitrij Wasiljew, a trzeci Ammann. Polacy zajęli… ostatnie miejsce.

2013 – w pierwszym konkursie zwyciężył Schlierenzauer, na drugim stopniu podium stanął Marinus Kraus, trzeci był Morgenstern. Kamil Stoch zajął 10. miejsce. Drugi konkurs odwołano.

2014 – Amman, Daiki Ito, Noriaki Kassai. Drugi konkurs – Ammann, Kassai, Freund.

2015 – Oba konkursy zostały odwołane.

2016 – Silni przed rokiem byli Słoweńcy. Wygrał Domen Prevc, za nim Freund, trzeci Peter Prevc. W niedzielę najlepszy Freund, drugi Daniel Andre-Tande, trzeci Manuel Fettner. Maciej Kot zajął 5. miejsce.

 

Od „Ery Małysza” – tylko dwa drugie miejsca naszego Orła z Wisły, żadnego podium Stocha ani innego naszego reprezentanta. Do tego drużynówka, która w 2012 roku sięgnęła dna. Kuusamo jak do tej pory nie było dla nas szczęśliwe. Miejmy nadzieję, że tym razem karta się odwróci i będziemy mieli więcej powodów do radości.

PROGRAM ZAWODÓW w Kuusamo:

Piątek, 24.11.2017
12:00 – Odprawa techniczna
16:00 – Oficjalny trening
18:00 – Kwalifikacje

Sobota, 25.11.2017
14:45 – Seria próbna
16:15 – Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 26.11.2017
14:00 – Seria próbna
15:00 – Pierwsza seria konkursu indywidualnego

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem