Czym jest handicap w zakładach bukmacherskich?

29.11.2021
Handicap to forma zakładów bukmacherskich, która początkowo wydaje się wielu typerom mocno skomplikowana. Zwłaszcza handicap azjatycki, który dzieli się na kilka rodzajów, wymaga nieco wprawy, aby zrozumieć sposób obstawiania zakładów. W praktyce jednak, handicapy wcale nie należą do bardzo złożonych zakładów, o ile tylko poznamy ich podstawowe założenia. Osoby, które opanują już handicap europejski mogą

Handicap to forma zakładów bukmacherskich, która początkowo wydaje się wielu typerom mocno skomplikowana. Zwłaszcza handicap azjatycki, który dzieli się na kilka rodzajów, wymaga nieco wprawy, aby zrozumieć sposób obstawiania zakładów. W praktyce jednak, handicapy wcale nie należą do bardzo złożonych zakładów, o ile tylko poznamy ich podstawowe założenia. Osoby, które opanują już handicap europejski mogą śmiało przejść do handicapu azjatyckiego. W tym artykule omówimy najważniejsze rodzaje handicapów wraz z przykładami.

Oferta zakładów bukmacherskich jest niezwykle rozbudowana i dotyczy to zarówno dostępnych dyscyplin oraz wydarzeń, jak również rodzajów zakładów. Handicap to zakład, który przychodzi Ci z pomocą w sytuacji, gdy kurs na Twoją ulubioną drużynę lub zawodnika jest niski. W takich sytuacjach możesz postawić zakład z handicapem, co pozwoli znacząco podnieść kursy bukmacherskie. Zwiększa się także poziom trudności, aczkolwiek trzeba przyznać, że dobrze dobrany handicap jest niezwykle cenną bronią w rękach wprawnego i doświadczonego typera. Wystarczy jedynie zrozumieć kluczowe zasady działania handicapów oraz ich najpopularniejsze rodzaje. Graczom początkującym zalecamy rozpoczęcie od prostego i klarownego handicapu europejskiego, a z biegiem czasu poznanie nieco bardziej złożonego handicapu azjatyckiego.

handicap azjatyckiCo to jest handicap?

Zgodnie z definicją, handicap to wyrównywanie szans przeciwników poprzez stworzenie słabszemu lepszych warunków. W przypadku zakładów bukmacherskich chodzi o dodawanie goli lub bramek underdogowi lub odejmowanie ich faworytowi zawodów. W rezultacie, kurs na faworyta staje się dużo wyższy. Oczywiście istnieje również możliwość typowania zwycięstwa teoretycznie słabszej drużyny po dodaniu jej punktów lub bramek. Po zakończeniu spotkania, do wyniku dodawane są wirtualne punkty zgodnie z wybranym handicapem. Jeśli po dodaniu tych punktów wytypowana przez Ciebie drużyna wciąż wygrywa, wówczas zakład zostanie rozliczony poprawnie.

Aby nieco rozjaśnić sytuację, weźmy mecz Bayern Monachium i Arminia Bielefeld. Spotkanie to zakończyło się zwycięstwem Bayernu 1-0. Jeśli gracz postawiłby zwycięstwo Arminii z handicapem +1, zakład byłby przegrany, ponieważ po dodaniu tej bramki uzyskujemy wynik 1-1. Jeśli jednak typer wskazałby zwycięstwo Arminii z handicapem +2, wówczas końcowy wynik na kuponie to 1-2, a zatem kupon zostanie rozliczony jako wygrany. Początkowo wydaje się to skomplikowane, ale w praktyce, handicap opiera się na prostych i klarownych zasadach. Wyróżniamy dwa główne rodzaje handicapów: europejski oraz azjatycki. Kluczową kwestią jest zrozumienie zasad i różnic między nimi.

Na czym polega handicap europejski (EH)?

Handicap europejski jest stosowany w dyscyplinach, w których możliwy jest remis. To zakład trzydrogowy 1×2, który może zakończyć się zwycięstwem gospodarzy (1), remisem (x) lub zwycięstwem gości (2). Handicap EUR pozwala dodać bramki lub punkty słabszej ze stron lub odjąć je mocniejszemu zespołowi, aby wyrównać szanse w rywalizacji. To co wyróżnia handicap EUR to liczby całkowite. Nie stosujemy tu połówek lub ćwiartek. Jest to zdecydowanie prostsza forma handicapu i to właśnie od niego powinni rozpocząć typerzy, którzy chcą lepiej zrozumieć zakłady bukmacherskie z handicapem. Czas na przykład.

Weźmy spotkanie Arsenal Londyn – Newcastle. Kurs na zwycięstwo Arsenalu wynosi 1,50. Gracz dochodzi do wniosku, że ten kurs jest za niski, a Arsenal powinien zwyciężyć to spotkanie przynajmniej dwoma bramkami. Stawia więc zakład: zwycięstwo Arsenalu Londyn -1 bramka. Wynik spotkania kończy się 2-0 dla Arsenalu Londyn. Po odjęciu jednej bramki mamy 1-0, a zatem Arsenal wciąż jest zwycięzcą. Taki zakład można było obstawić po kursie 2,40, a zatem to dość duża różnica, mimo, że wprowadzamy tylko jedną bramkę modyfikacji do wyniku. Analogicznie, gracze mogliby również obstawić zwycięstwo Newcastle po odjęciu punktów Arsenalowi. Aby taki zakład się sprawdził, musielibyśmy odjąć Arsenalowi aż trzy bramki. Po odjęciu tylko dwóch mielibyśmy remis 0-0.

Jak działa handicap azjatycki (AH)?

Nieco bardziej złożony i skomplikowany jest natomiast handicap azjatycki, gdzie pojawiają się ułamki: połówki oraz ćwiartki. Cel takiego działania jest bardzo prosty. O ile handicap EUR oferuje graczom zakłady trzydrogowe, o tyle w przypadku handicapu azjatyckiego mamy jedynie dwie drogi rozstrzygnięcia zakładu: zwycięstwo jednej lub drugiej strony. Ułamki wykluczają bowiem wynik remisów. Początkowo, handicap azjatycki może się wydawać nieco skomplikowany i niezrozumiały, jednak w praktyce jest to całkiem proste. Kluczową kwestią jest opanowanie najważniejszych rodzajów handicapu oraz podstawowych mechanizmów ich działania. Możemy wyróżnić cztery rodzaje handicapu azjatyckiego: DNB, po jedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy.

Handicap DNB

Zakładów DNB nie musimy szerzej omawiać. Pod tym skrótem kryje się zakład Draw No Bet, czyli tłumacząc na polski: Remis oznacza brak zakładu. Taki handicap oznacza po prostu zerowe wsparcie i to, że każda drużyna rozpoczyna spotkanie na równych szansach. Wiemy jednak, że handicap azjatycki nie przewiduje remisów. To sprawia, że w przypadku, gdy mecz zakończy się remisem, zakład DNB automatycznie oznacza zwrot stawki. Typujemy spotkanie pomiędzy Realem Madryt i FC Barceloną wybierając zwycięstwo Realu Madryt i handicap 0,0. Oto możliwe warianty:

Real Madryt wygrywa spotkanie dowolną liczbą bramek – zakład jest wygrany,

Barcelona wygrywa mecz dowolną liczbą bramek – zakład jest przegrany,

W meczu pada remis – gracz otrzymuje zwrot stawki.

Należy oczywiście pamiętać, że zgodnie z obowiązującą ustawą hazardową, obstawienie dowolnego zakładu bukmacherskiego wiąże się z koniecznością odprowadzenia kwoty 12-procent podatku od stawki. Kwota ta jest automatycznie odejmowana od Twojego zakładu, chyba, że bukmacher oferuje swoim klientom specjalną promocję. A zatem, omawiając handicap azjatycki i ewentualny zwrot w przypadku remisu musimy pamiętać, że otrzymamy zwrot stawki po odjęciu podatku od stawki.

Handicap pojedynczy

Większość graczy zakłada, że podstawową różnicą w handicapie azjatyckim i europejskim jest to, że pierwszy posiada połówki i ćwiartki, a drugi liczby całkowite. Jest to jednak błędne założenie, ponieważ w handicapie azjatyckim również mamy liczby całkowite. Kluczową różnicą jest jednak to, że handicap azjatycki stawia przed nami zakłady dwudrogowe, a remis oznacza zwrot stawki. I to w zasadzie jedyna różnica, która odróżnia handicap azjatycki po jedynczy od handicapu europejskiego. Tym razem gracz w meczu Realu Madryt i FC Barcelony obstawia zwycięstwo Barcelony z handicapem +1 gola. Oto możliwe scenariusze rozstrzygnięcia takiego zakładu:

Real wygrywa mecz 1-0 – kupon zostanie rozliczony jako remis (1-1) i zwrot stawki,

Real wygrywa przewagą przynajmniej dwóch bramek – kupon jest przegrany,

W meczu pada dowolny remis – kupon jest wygrany, ponieważ po dodaniu bramki wygrywa Barca,

Barcelona wygrywa dowolną liczbą bramek – kupon jest wygrany.

Proste? Jak najbardziej. Jak dotąd handicapy są klarowne i oczywiste. W tym miejscu opuszczamy jednak solidne podstawy i przechodzimy na nieco bardziej grząski grunt omawiając handicapy z połówkami oraz ćwiartkami. O ile pierwszy wciąż nie należy do szczególnie zagmatwanych, o tyle ten drugi może sprawić graczom nieco trudności. No ale po kolei.

Handicap połówkowy

W przypadku tego handicapu możemy dodać jednej z drużyn połówkę gola. Brzmi nieco dziwnie, prawda? W praktyce jest to jednak bardzo sensowne rozwiązanie. W przypadku handicapu połówkowego nie ma bowiem miejsca na jakiekolwiek remisy, nawet te ze zwrotem stawki. Po dodaniu połówki do wyniku po jednej lub drugiej stronie sprawiasz, że remis jest wynikiem niemożliwym do zrealizowania. Kupon z pewnością zostanie zatem rozstrzygnięty. No to wracamy do naszego sprawdzonego przykładu Realu i Barcelony. Tym razem zastosujmy może handicap związany z odejmowaniem goli. Wybierasz zwycięstwo Realu z ujemnym handicapem -1,5.

Real wygrywa 1-0 – kupon jest przegrany (1 – 1,5),

Real wygrywa 2-0 lub wyżej – kupon jest wygrany,

Remis lub zwycięstwo Barcelony – kupon jest przegrany.

Im wyższy handicap wybierzesz, tym wyższy będzie kurs, z jakim możesz postawić kupon. Handicap połówkowy jest zatem świetną propozycja dla graczy, którzy lubią obstawiać swoje ulubione zespoły, nawet wtedy, gdy kurs na ich zwycięstwo jest śmiesznie niski. Wówczas wystarczy postawić zakład z handicapem połówkowym zakładając, że nasza drużyna wygra odpowiednią liczbą bramek. Brak opcji remisu i zwrotu stawki dodatkowo podnosi kurs na taki zakład.

Handicap ćwiartkowy

W przypadku handicapów ćwiartkowych w praktyce obstawiamy dwa osobne zakłady na jednym kuponie. Jest to połączenie handicapu pojedynczego oraz handicapu połówkowego. Wybierzmy prosty przykład, a mianowicie wytypujmy zwycięstwo Barcelony z handicapem +1,25. Oznacza to, że w praktyce stawiamy dwa zakłady: wygraną Barcy z handicapem 1,5 (dodajemy 0,25) oraz z handicapem 1,0 (odejmujemy 0,25). Jak łatwo się domyślić, jedna bramka różnicy ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ może się okazać, że tylko jeden z powyższych zakładów okaże się wygrany. W takiej sytuacji gracz otrzymuje zwrot połowy stawki. Przejdźmy do możliwych wariantów:

Barcelona wygrywa spotkanie lub mamy remis – kupon jest całkowicie wygrany.

Real wygrywa jedną bramką przewagi – handicap po jedynczy przynosi nam zwrot połowy stawki za remis (1-1), natomiast połówkowy przynosi pełną wygraną (1 – 1,5).

Real wygrywa dwoma bramkami przewagi – kupon jest całkowicie przegrany.

Warto również sprawdzić warianty przy nieco innym handicapie. Załóżmy, że stawiasz zwycięstwo Realu Madryt z handicapem -0,25. Oznacza to, że w praktyce stawiasz zakłady 0; -0,5. Poniżej prezentujemy możliwe scenariusz:

Real wygrywa spotkanie dowolną liczbą bramek – zakład jest wygrany.

W meczu pada remis – tracisz 50% stawki, ponieważ ćwiartkowy handicap daje wynik -0,25 – 0 i przegrywa, natomiast handicap 0 przynosi remis i ratuje drugą połowę stawki.

Barcelona wygrywa dowolną liczbą bramek – zakład jest przegrany.

A zatem, owiany złą sławą handicap azjatycki również nie jest czymś bardzo skomplikowanym. To nic innego jak połówkowy i handicap po jedynczy w jednym zakładzie uzyskiwany właśnie poprzez odjęcie i dodanie ćwiartki do wybranej wartości handicapu. W przypadku handicapów ćwiartkowych mamy tak naprawdę cztery scenariusze: wygranie pełnej kwoty, przegranie kuponu, przegranie połowy stawki lub wygranie połowy kwoty.

Najważniejsze różnice pomiędzy handicapem azjatyckim i europejskim

Obstawianie zakładów z handicapem rzeczywiście wymaga nieco wprawy, jednak jak widać na powyższych przykładach, wcale nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać z początku. Po zapoznaniu się ze wszystkimi rodzajami handicapów łatwiej jest wskazać najważniejsze różnice pomiędzy nimi. A zatem: czym różnią się handicap europejski i azjatycki?

Handicap europejski stawia na wyniki trzydrogowe (1×2) podczas gdy w handicapie azjatyckim stawiamy na zwycięstwo jednej lub drugiej strony (12).

Handicap EUR obejmuje wyłącznie pełne wartości, natomiast w przypadku handicapu azjatyckiego mogą się pojawić liczby całkowite, połówki oraz ćwiartki.

W przypadku handicapu europejskiego, wynik remisowy przy obstawieniu zwycięstwa jednej ze stron kończy się przegraną, natomiast w handicapie azjatyckim oznacza zwrot stawki (w przypadku pojedynczego oraz ćwiartkowego).

Handicap EUR jest nieco prostszy w swoich założeniach i to od niego warto rozpocząć obstawianie zakładów bukmacherskich z handicapem.

W handicapie azjatyckim istnieje możliwość postawienia dwóch osobnych zakładów w jednym. Chodzi o handicap ćwiartkowy, który łączy w sobie handicap po jedynczy oraz połówkowy.

Warto bliżej zapoznać się z zakładami z handicapem, jako iż w wielu przypadkach mogą nam one zaoferować znacznie lepsze warunki do postawienia ulubionej drużyny lub zawodnika. Jest to szczególnie ważne dla osób, które bazują na przedmeczowej analizie i skupiają się nie tylko na tym, kto wygra mecz, ale również na tym, ile bramek w spotkaniu można się spodziewać.

W jakich sytuacjach stosujemy handicap?

W pierwszej kolejności omówmy może dyscypliny, w których można zastosować handicap. Handicap europejski jest stosowany wyłącznie do dyscyplin sportowych, w których może paść remis. Przede wszystkim jest to piłka nożna, a także hokej na lodzie (regulaminowy czas gry). Znacznie szersze zastosowanie posiada natomiast handicap azjatycki, który pozwala nam doliczać: bramki w piłce nożnej i hokeju, punkty w koszykówce, sety w siatkówce, czy chociażby punkty, gemy i sety w tenisie. Pamiętajmy, że handicap pozwala nam wytypować nie tylko wynik spotkania, ale również wyniki poszczególnych połówek spotkania, kwart, tercji czy też setów.

Handicap często stosują gracze, którzy głównie obstawiają zakłady na swoje ulubione drużyny i zawodników. Jeśli kurs na ich faworyta jest zbyt niski, poprzez handicap można skutecznie podnieść kurs i uzyskać lepsze warunki do obstawiania zakładów bukmacherskich. Handicapy są również popularne wśród graczy preferujących analityczne obstawianie zakładów poparte dokładną analizą przedmeczową. Handicap pozwala bowiem na bardzo precyzyjne typowanie wyniku, dzięki czemu, można w bardziej efektywny sposób wykorzystać informacje uzyskane w trakcie analizy.

Jakie zalety oferują nam zakłady z handicapem?

Najważniejszym atutem zakładów bukmacherskich z handicapem jest oczywiście możliwość bardziej precyzyjnego typowania wyników. Dzięki temu, gracze mogą zagwarantować sobie jeszcze większe emocje w trakcie oglądania popularnych wydarzeń sportowych. Co ciekawe, na handicapach bazuje wielu doświadczonych typerów, o czym najlepiej świadczy fakt, że typy bukmacherskie na wielu forach wykorzystują właśnie handicapy do uzyskania lepszych warunków do obstawienia zakładu. Jakie atuty mogą nam zagwarantować handicapy?

Handicap pozwala uzyskać wyższy kurs za wytypowanie interesującego nas wyniku. Może to być bardzo pomocne, gdy obracamy obrotem lub stawiamy zakład, który powinien odznaczać się minimalnym kursem całkowitym.

Jeśli regularnie obstawiasz mecze jednej drużyny lub zawodnika, handicap pozwoli Ci postawić atrakcyjny zakład nawet w sytuacji, gdy Twoja drużyna będzie murowanym faworytem.

Dobrze postawiony handicap azjatycki pozwala się zabezpieczyć na wypadek remisu i uzyskać zwrot całości lub połowy stawki w przypadku takiego wyniku.

Handicap daje większe pole manewru graczom, którzy bazują na analizach przedmeczowych. W ten sposób typujemy nie tylko zwycięzcę, ale również przewagę bramek lub punktów.

Zakłady z handicapem mogą oferować wyższe kursy bukmacherskie w porównaniu z zakładami, które w dużej mierze są przypisane do podobnego wyniku.

Chociaż początkowo handicapy wydają się graczom nieco skomplikowane, w praktyce ich założenia są bardzo proste i wystarczy kilka zakładów, aby w pełni zrozumieć obecne tu mechanizmy.

U legalnych bukmacherów znajdziemy bardzo rozbudowaną ofertę handicapów na wiele dyscyplin sportu. Zakłady z handicapem można stawiać w odniesieniu do wyniku końcowego, jak również do pojedynczego seta, kwarty czy tercji meczu.

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, warto zainteresować się czym dokładnie jest handicap i jaką rolę odgrywa na zakładach bukmacherskich. Może się okazać, że ta wiedza pozwoli Ci regularnie obstawiać zakłady na lepszych warunkach, co oczywiście przełoży się na bardziej satysfakcjonujące rezultaty.

Jakie minusy posiadają zakłady z handicapem?

No cóż, jedynym w zasadzie minusem jest tak naprawdę to, że handicapy bazują na nieco abstrakcyjnych sytuacjach, jako iż wirtualnie dodajemy i odejmujemy punkty jednej lub drugiej stronie rywalizacji. Początkowo wielu graczy nie rozumie, na jakich dokładnie zasadach działa handicap i w jaki sposób można to wykorzystać do efektywnego obstawiania zakładów bukmacherskich. W praktyce wystarczy jedynie odrobinę potestować i zgłębić wiedzę na temat wszystkich odmian handicapów, aby przekonać się, jak cennym narzędziem mogą one być w rękach doświadczonego typera. A zatem, nieco złożone zasady funkcjonowania niektórych handicapów to tak naprawdę jedyna słaba strona.

Który handicap wybrać – europejski czy azjatycki?

Wiele zależy oczywiście od tego, jaką dyscyplinę i jaki wynik chcesz wytypować. Jeśli w głównej mierze obstawiasz zakłady na piłkę nożną i chcesz sprawdzić, co to jest handicap i jak działa, w pierwszej kolejności zalecamy do sprawdzenie handicapów europejskich, które są dużo prostsze w swoich założeniach. Tutaj po prostu dodajemy lub odejmujemy bramki jednej z drużyn typując jednocześnie zwycięzcę spotkania. To najprostsza odmiana handicapów, aczkolwiek warto zauważyć, że nie wszyscy legalni bukmacherzy mają w swojej ofercie handicapem europejskim. Ze względu na znacznie szersze zastosowanie, wielu bukmacherów stawia właśnie na handicap azjatycki.

Najprostszą formą handicapu azjatyckiego jest handicap zerowy czyli DNB. Nie doliczasz tu żadnych bramek i punktów, a po prostu typujesz zwycięzcę. Jeśli padnie remis, otrzymasz zwrot stawki. Na identycznych zasadach działa handicap po jedynczy, tyle tylko, że w tym przypadku dodajemy pełne wartości liczbowe do wyniku. HA połówkowy to dobra opcja dla graczy, którzy chcą całkowicie wyeliminować możliwość remisu. Poprzez dodanie połówki punktu lub bramki jednej ze stron wykluczamy takie rozstrzygnięcie. Z kolei zakład ćwiartkowy to gracze, którzy są w miarę pewni swojego typu, ale mimo wszystko pragną się zabezpieczyć na wypadek remisu. Warto zauważyć, że w przypadku zakładów ćwiartkowych można wygrać lub stracić połowę stawki w razie remisu.

Handicapy azjatyckie a podatek od stawki

O tej kwestii wspominaliśmy już przy okazji handicapu azjatyckiego, gdzie można otrzymać zwrot stawki w przypadku remisu. Jednak jak doskonale wiemy, u legalnych bukmacherów w Polsce musimy liczyć się z 12-procentowym podatkiem od każdego zawartego zakładu. A zatem, jeśli stawiasz 100 zł na mecz, faktyczną stawką będzie 88 zł, podczas gdy 12 zł zostanie odjęte na rzecz podatku. Wszystkie przewidywania związane ze zwrotem stawki w przypadku remisu dotyczą zatem tej niższej wartości, uszczuplonej już o podatek. Warto jednak zauważyć, że wielu legalnych bukmacherów w naszym kraju posiada ciekawe promocje, które pozwalają obstawiać zakłady bez podatku. W przypadku takich promocji, to bukmacher jest odpowiedzialny za opłacenie podatku od stawki.

Wśród legalnych polskich bukmacherów znajdują się takie marki jak forbet zakłady bukmacherskie, które mają w swojej ofercie handicap równy, a także handicapy europejskie. Przykładowo STS zakłady bukmacherskie SP w swojej ofercie ma także handicapy europejskie. Oczywiście na dzień dzisiejszy w Polsce, najbardziej interesujące są handicapy azjatyckie, które oferowane są przez wszystkie zakłady bukmacherskie w Polsce. Legalni bukmacherzy operują bez problemu handicapem europejskim, ponieważ jest on w naszej strefie. Tak samo jak handicap równy, czy inne handicapy europejskie.

Samo zawieranie zakładów tego typu wymaga od nas wiedzy, ponieważ nie polega tylko na tym, aby obstawić wygraną gospodarzy. Na Polskim rynku bukmacherskim nie m zbyt wielu osób, które wiedzą jak poprawnie obstawiać przykładowo handicap azjatycki połówkowy.

Handicap azjatycki czy zakład DNB? Zakłady bukmacherskie i ich tajemnice.

Zakład azjatycki zerowy oraz zakład DNB to praktycznie jedno i to samo. W obu przypadkach typujemy zwycięzcę meczu z gwarancją zwrotu stawki w przypadku remisu. Kursy w obu tych zakładach będą praktycznie identyczne. Nieco inaczej wygląda kwestia zakładów DNB a handicapu ćwiartkowego. Tutaj bowiem ubezpieczamy się na wypadem remisu, ale jednocześnie godzimy się na ryzyko utraty połowy stawki, jako iż zakład ten jest rozdzielany na dwa osobne typy. Jeśli zatem szukasz pełnej gwarancji zwrotu stawki, wybierz zakład DNB, handicap zerowy lub handicap pojedynczy, w którym dolicza się pełne wartości. Jeśli natomiast jesteś w stanie bardziej zaryzykować i jesteś w miarę pewien swojego typu, wybierz handicap ćwiartkowy z możliwością 50% straty lub wygranej w razie remisu.

Na co zwrócić uwagę obstawiając zakłady z handicapem?

Analizując zakłady bukmacherskie z handicapem zawsze warto sprawdzić poszczególne warianty spotkania. Dzięki temu zyskujemy stuprocentową pewność, że faktycznie typujemy taki, a nie inny wynik. Pamiętajmy, że bramki odejmuje się od konta faworytów, a dodaje po stronie underdoga. Duże znaczenie mają również kursy bukmacherskie. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kont przynajmniej u kilku legalnych bukmacherów. Dzięki temu zawsze możemy wybrać najlepsze kursy na interesujące nas spotkanie. Do tego dochodzą ciekawe promocje i bonusy. W aspekcie handicapu bardzo dobrą opcją jest promocja związana z obstawianiem zakładu bez podatku od stawki.

Warto również porównać kursy bukmacherskie w poszczególnych rodzajach handicapów. Przykładowo, handicap europejski będzie oferował wyższe kursy, aniżeli handicap pojedynczy azjatycki. To zrozumiałe, ponieważ w pierwszym wariancie remis może oznaczać przegraną kuponu, podczas gdy w drugim przypadku zabezpiecza nas zwrot stawki. Warto jednak porównać kursy na zakłady połówkowe i ćwiartkowe. O ile nie różnią się one znacząco od siebie, o tyle wybór zakładów ćwiartkowych może się okazać nieco lepszy. Pamiętajmy, że tutaj w pewnym stopniu chroni nas zwrot połowy stawki w przypadku, gdy trafimy tylko jeden z handicapów, podczas gdy w przypadku handicapu połówkowego kupon może się rozstrzygnąć tylko na dwa sposoby.

Gdzie można obstawiać zakłady z handicapem?

Obowiązująca w naszym kraju ustawa hazardowa sprawia, że zakłady bukmacherskie można obstawiać jedynie u legalnych bukmacherów posiadających stosowną licencję Ministra Finansów. W rankingu bukmacherów dostępnym w serwisie ŁączyNasPasja możesz sprawdzić legalnych bukmacherów funkcjonujących na dzień dzisiejszy w naszym kraju. Każdy bukmacher posiada w swojej ofercie zakłady z handicapem, jako iż jest to niezwykle popularna forma obstawiania zakładów. W jaki sposób wybrać serwis, w którym będziemy obstawiać zakłady?

Warto zwrócić uwagę na bonus powitalny oraz promocje przygotowane dla stałych klientów. Wybór jest całkiem szeroki. W naszym rankingu sporo miejsca poświęcamy właśnie na porównanie poszczególnych kodów promocyjnych oraz promocji. Handicap zakłady bukmacherskie możesz obstawiać chociażby u bukmachera LV BET, który nowym klientom oferuje pakiet powitalny 3333 PLN, a ponadto możliwość obstawiania zakładów bez podatku przez 14 dni od momentu rejestracji. Jak już mówiliśmy, gracz może również zarejestrować konto u kilku bukmacherów, co daje możliwość wyboru optymalnych kursów bukmacherskich oraz ciekawych promocji na interesujące wydarzenia.

Legalni bukmacherzy oferują między innymi zakład bez ryzyka. W ofercie Polskich zakładów znajduje się przykładowo handicap STS

Zakłady z handicapem – podsumowanie

Handicap to zakład, który oferuje graczom znacznie szersze pole manewru i często pozwala na obstawienie zakładu na lepszych warunkach. W ten sposób można podwyższyć kurs, a także efektywniej wykorzystać przeprowadzoną wcześniej analizę przedmeczową. Początkującym graczom zalecamy sprawdzenie handicapów europejskich, a także handicapów azjatyckich: DNB oraz pojedynczych. Po zrozumieniu założeń tych handicapów można przejść do odmiany połówkowej oraz ćwiartkowej. Biorąc również pod uwagę rozbudowaną ofertę zakładów dostępnych u legalnych bukmacherów, zawsze warto zwrócić uwagę na kursy przypisane do innych zakładów typujących zbliżony wynik. Jedno jest pewne – dobrze dobrany handicap często pozwala typerom na postawienie interesującego zakładu na znacznie korzystniejszych warunkach.

Handicap FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co to jest handicap?

Jest to zakład bukmacherski, w którym gracz ma możliwość dodania punków underdogowi lub odjęcie punktów faworytowi w celu uzyskania atrakcyjniejszych kursów bukmacherskich.

Czym jest handicap europejski?

Handicap europejski pozwala na obstawianie trzydrogowych zakładów bukmacherskich 1×2. W tym handicapie gracz dolicza drużynie lub zawodnikowi wyłącznie pełne wartości, np. 2 gole lub 3 punkty.

Co to jest handicap azjatycki?

Handicap azjatycki pozwala na obstawianie dwudrogowych zakładów bukmacherskich 12. W odmianach, w których możliwy jest remis, taki wynik oznacza zwrot stawki zakładu. W tym handicapie można doliczać zarówno pełne wartości, jak również połówki lub ćwiartki.

Czym różni się handicap europejski od azjatyckiego?

Podstawową różnicą jest to, że handicap europejski stawia na zakłady trzydrogowe (1×2), a handicap azjatycki na zakłady dwudrogowe (12). Ponadto, o ile w przypadku handicapu europejskiego można doliczać wyłącznie pewne wartości, o tyle w azjatyckim dochodzą połówki i ćwiartki.

W jakich dyscyplinach można wykorzystać handicap?

Handicap europejski stosujemy w dyscyplinach, które mogą zakończyć się także remisem. Chodzi tu głównie o piłkę nożną lub hokej. Szersze zastosowanie posiada handicap azjatycki, który można wykorzystać niemal w każdym sporcie, w którym rywalizują między sobą dwie strony: piłka nożna, tenis, koszykówka, hokej, snooker czy rzutki.

Jak działa handicap ćwiartkowy?

Handicap ćwiartkowy to najbardziej złożona odmiana handicapu azjatyckiego. W ramach tego handicapu gracze stawiają tak naprawdę dwa osobne zakłady: handicap po jedynczy i połówkowy. Po prostu do wybranej wartości handicapu doliczamy i odliczamy ćwiartkę. Przykładowo, handicap +1,25 to handicap po jedynczy (+1) oraz połówkowy (+1,5). To jedyny z handicapów, w których gracz może przegrać lub wygrać połowę stawki.

Dlaczego warto obstawiać zakłady z handicapem?

Handicapy pozwalają graczom na bardzo precyzyjne typowanie wyników spotkań. W ten sposób można uzyskać lepsze warunki i obstawić swojego faworyta po wyższym kursie. Handicapy azjatyckie w dużej mierze pozwalają również graczom zabezpieczyć się na wypadek remisu.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem