Gol Roberto Carlosa rozłożony na czynniki pierwsze w… podręczniku do fizyki!

Nowy podręcznik szkolny do fizyki wydawnictwa Operon na trzech stronach rozłożył na czynniki pierwsze bramkę w jednym z meczów piłki nożnej. Chodzi o pamiętne trafienie Roberto Carlosa z rzutu wolnego w barwach reprezentacji Brazylii.

Nawet bardzo mocno podkręcona piłka porusza się po linii prostej. Gdy jednak piłka będzie się poruszać wolniej, wpływ siły Magnusa będzie duży i piłka zacznie skręcać w tym samym kierunku, w którym się obraca. Tor ruchu piłki zależy więc również od siły oporu powietrza – wyjaśnia wydawnictwo Operon w nowym podręczniku od fizyki, opisując bramkę Roberto Carlosa. Zgadujemy, że brazylijski lewy obrońca nie zastanawiał się zbytnio nad wspomnianą siłą, gdy uderzał piłkę na bramkę na bramkę Fabiena Bartheza, ale jedno jest pewne – siły mu nie zabrakło. Golkiper Francuzów skapitulował, a bomba z rzutu wolnego zapisała się do historii futbolu przez niespotykaną trajektorię lotu. Na tyle, by znaleźć się w podręczniku szkolnym!

„Fizycy przeanalizowali lot i wykazali, że skręt, który wykonała piłka, omijając mur obrońców, nie był – wbrew krążącym legendom – złamaniem praw fizyki, lecz jak najbardziej naturalnym zjawiskiem”, czytamy w podręczniku.

Niesamowity strzał miał miejsce w czasie towarzyskiego meczu z Francją. Był 1997 rok, spotkanie grano w Lyonie. Sędzia odgwizdał rzut wolny 35 metrów od bramki Bartheza, a Roberto Carlos uderzył z prędnością 180 km na godzinę!

22 lata później w ogrodzie Roberto Carlos powtórzył to uderzenie z okazji swoich urodzin.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Meu goleiro professor @officialvitorbaia

Post udostępniony przez Roberto Carlos 罗伯特卡洛斯 (@oficialrc3)

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem