Ryan Giggs był piłkarzem wybitnym, prawdopodobnie jednym z najlepszych skrzydłowych w historii futbolu. 126 bramek strzelonych w ponad 700 meczach rozegranych w reprezentacji Walii i Manchesterze United oraz chyba wszystkie możliwe trofea, jakie można osiągnąć w klubowej piłce to bilans blisko ćwierćwiecza kariery piłkarskiej Walijczyka. Teraz przed 44-latkiem zupełnie nowe wyzwania – właśnie został selekcjonerem reprezentacji narodowej swojego kraju.

Walia była rewelacją ostatnich Mistrzostw Europy, podczas których dotarła aż do półfinału. Nie zdołała jednak pójść za ciosem i zakwalifikować się na Mundial w Rosji, w decydującym spotkaniu grupowym eliminacji ulegając w Cardiff Irlandii. Kilka tygodni później ówczesny selekcjoner reprezentacji Walii Chris Coleman zdecydował się na pracę w Sunderlandzie, klubie występującym w angielskiej Championship (w tej chwili zajmuje tam…ostatnie miejsce). Od tego momentu walijska federacja piłkarska szukała następcy twórcy sukcesu z 2016 roku. Rozmawiano z kilkoma kandydatami, a ostatecznie odpowiedzialne stanowisko powierzono właśnie Giggsowi, który podpisał czteroletnią umowę. Czeka go niełatwe zadanie, bo jako szkoleniowiec będzie musiał się zmierzyć z własną, piłkarską legendą.

Jego kariera, przede wszystkim reprezentacyjna, mogła potoczyć się zupełnie inaczej. O tym, że zaczynał w Manchesterze City, ale „Obywatele” wypuścili go z rąk na rzecz największego, lokalnego rywala, wiadomo powszechnie. Wówczas znany był jednak jako Ryan Joseph Wilson. Dopiero gdy rozwiedli się jego rodzice, Ryan opowiedział się po stronie matki i przyjął jej nazwisko panieńskie Giggs, oraz jej obywatelstwo walijskie. W ten sposób nastoletni jeszcze piłkarz skazał sam siebie na pasmo reprezentacyjnych niepowodzeń, które towarzyszyło mu w zasadzie przez całą piłkarską karierę. A nie ulega wątpliwości, że i reprezentacja Anglii, z takim skrzydłowym w składzie, miała by znacznie większe szanse na sukcesy na arenie międzynarodowej w ostatniej dekadzie XX i pierwszej dekadzie XXI wieku. Cóż… Skrzydłowy do dziś jest najmłodszym piłkarzem, który zadebiutował w narodowej reprezentacji Cymru. Podejmując decyzję jako nastolatek, nie wziął pod uwagę chyba wszystkich „za” i „przeciw”…

O ile z drużyną narodową Walii nigdy nie zdołał awansować do żadnej z wielkich, mistrzowskich imprez, tak na kanwie klubowej kolekcjonował tytuł za tytułem. Był jednym z ważniejszych trybów w skonstruowanej przez Sir Alexa Fergusona machinie, która na dwie dekady zdominowała futbol na wyspach, a Manchester United uczyniła nie tylko najbardziej utytułowanym klubem angielskim, ale i jedną z najpopularniejszych marek sportowych na świecie. Na skrzydle w drużynie Czerwonych Diabłów Giggs robił to, co potrafił najlepiej, czyli to.

Stuprocentowy profesjonalista zarówno na boisku jak i placu treningowym, Pan Piłkarz także przed kamerami telewizyjnymi i podczas wypowiedzi dla prasy. Przez wiele lat Giggs uznawany był za uosobienie wszelkich cnót, za młodzieńca, którego każda gospodyni domowa w Wielkiej Brytanii wzięłaby za zięcia i bez mrugnięcia okiem oddała mu rękę swojej córki. Tymczasem piłkarz miał to i owo za uszami.

Po latach okazało się miedzy innymi, że przez długi czas Walijczyk miał romans z żoną…własnego brata, przez co posypały się koniec końców małżeństwa obu z nich. W ogóle Giggs miał szczęście do pięknych kobiet – to on na samym początku wpadł w oko Victorii Beckham (wówczas jeszcze Adams), to on umawiał się z nią jako pierwszy. Dopiero później „Posh Spice” przejął jego kolega z drużyny, David Beckham…

Ryan Giggs przez długi czas był najbardziej utytułowanym piłkarzem w historii futbolu/ fot: PRESSFOCUS

Giggs w Manchesterze grał do 41 roku życia, a pod koniec kariery, gdy z klubu zwolniono Davida Moyesa, przez chwilę sprawował nawet funkcję managera. Wpuszczanie samego siebie ławki rezerwowych na boisko w końcówce spotkania? Takie sceny z udziałem Walijczyka też się zdarzyły, trzeba jednak przyznać, że 4 mecze za sterami Czerwonych Diabłów to nie dorobek, którym można by się było chwalić. Następnie przez dwa sezony wycofał się do drugiego szeregu, podpatrując ze stanowiska asystenta pracę Luisa van Gaala. Giggs liczył, że prędzej czy później obejmie zespół jako pierwszy szkoleniowiec, więc gdy władze MU postawiły na Jose Mourinho, postanowił szukać szczęścia gdzie indziej.

Lista trofeów Giggsa w Manchesterze United:
Mistrzostwo Anglii – 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013
Puchar Anglii – 1994, 1996, 1999, 2004
Puchar Ligi Angielskiej – 1992, 2006, 2009, 2010
Superpuchar Anglii – 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010, 2013
Liga Mistrzów – 1999, 2008
Puchar Zdobywców Pucharów – 1991
Superpuchar Europy – 1991
Puchar Interkontynentalny – 1999
Klubowe Mistrzostwo Świata – 2008

Mówiło się, że obejmie Swansea, jego aplikacja trafiła też podobno do…Legii Warszawa, kiedy ta szukała następcy dla Besnika Hasiego w październiku 2016 roku. Nikt jednak nie zdecydował się powierzyć mu roli pierwszego szkoleniowca, a sam Giggs niedawno przyznał, że po odejściu z United musiał konsultować się z psychologiem, żeby stawić czoła „nieznanemu” – wszak w czerwonej części Manchesteru spędził lwią część swojego życia. Teraz już wiadomo, że tym „nieznanym”, przez najbliższe cztery lata, będzie praca dla krajowej federacji.

Giggs pod swoimi skrzydłami ma więc reprezentację narodową, z którą sam, jako piłkarz, nie wywalczył absolutnie niczego. Zatem przebicie własnych dokonań z boiska nie będzie wcale wyjątkowo trudne, tym bardziej, że Cymru ma aktualnie całkiem przyzwoitych piłkarzy, ze skrzydłowym Realu Madryt Garethem Bale’em na czele. Co osiągną Walijczycy z legendarnym piłkarzem w roli szkoleniowca?

– Mam mieszane uczucia. Oczywiście czuję dumę, że zostałem trenerem reprezentacji narodowej, ekscytację, ale też trochę zdenerwowania. Nie mogę się doczekać, kiedy zacznę pracę. Wielokrotnie grałem w tej drużynie, byłem jej kapitanem, ale ta rola to zupełnie co innego. Chcę kontynuować dobrą pracę, którą wykonał z tą wspaniałą grupą piłkarzy Chris Coleman przez ostatnie 5-6 lat – powiedział zaraz po objeciu posady 44-latek.

*