„Gasijew jest faworytem, Dorticos ruszy od pierwszego gongu”

Ołeksandr Usyk czeka na zwycięzcę drugiego półfinałowego starcia turnieju World Boxing Super Series, w którym zmierzą się Murat Gasijew i Yunier Dorticos. Faworytem bukmacherów jest Rosjanin, ale Kubańczyk również ma wiele argumentów po swojej stronie. Kto w maju zawalczy w Arabii Saudyjskiej z jak do tej pory niezwyciężonym Ukraińcem?

Większa presja spoczywa na Gasijewie, który jest faworytem w tym starciu. Pas czempiona IBF w kategorii junior ciężkiej Rosjanin wywalczył 3 grudnia 2016 roku, kiedy to dosyć niespodziewanie pokonał przez jednogłośną decyzję sędziów Denisa Lebiediewa. Stawką tamtego pojedynku miały być początkowo dwa pasy – IBF i WBA, ale w ostatnim tygodniu drugi z tytułów wycofano, przez co dziś Gasijew ma w swoim dorobku tylko jedno trofeum. Całkiem możliwe, że Rosjanie znowu staną w ringu naprzeciwko siebie, gdyż federacja WBA poinformowała, że zwycięzca całego turnieju WBSS będzie miał obowiązek w pierwszej kolejności skrzyżować rękawice właśnie z Lebiediewem. Najpierw jednak Gasijew Musi pokonać Dorticosa, a później wziąć górę nad Ołeksandrem Usykiem.

Szybkie nokauty, czyli wiele niewiadomych

Postawa obu pięściarzy po pierwszych starciach w turnieju WBSS jest wielką zagadką, gdyż zarówno Gasijew, jak i Dorticos, swoje pojedynki rozstrzygnęli bardzo szybko. Rosjanin w trzy rundy rozprawił się z Krzysztofem Włodarczykiem, kiedy to w New Jersey ciosem na korpus powalił go na deski. Dorticos już w drugiej odsłonie znokautował Dmitrija Kurdiaszowa, co dla wielu było sporą niespodzianką. Zdaniem Alberta Sosnowskiego, to właśnie podczas tego kubańsko-rosyjskiego starcia czarnoskóry pięściarz pokazał, że drzemie w nim ogromny potencjał.

Zaimponował mi w tamtej walce Dorticos, bo bardzo szybko rozprawił się z Kurdiaszowem, który również jest bardzo solidnym zawodnikiem. Na pewno postawi się Gasijewowi, mimo że nie jest faworytem. Myślę, że ruszy mocno od początku, bo tak naprawdę niewiele ma do stracenia. Do wygrania natomiast, poza tytułem, dużo pieniędzy. To może spowodować, że już teraz będzie ustawionym Kubańczykiem.

Polski akcent, czyli nie tak to miało wyglądać

https://twitter.com/WBSuperSeries/status/959379739105464321

Wiele dalibyśmy, żeby zamiast Gasijewa z Dorticosem mierzył się Krzysztof Włodarczyk, ale przeciwko Ironowi Polak nie miał zbyt wiele do powiedzenia. Podczas niespełna trzyrundowego pojedynku Diablo zadał zaledwie kilka ciosów i ani przez sekundę nie wyglądał na pięściarza, który do USA poleciał po zwycięstwo. Mocne uderzenie Polaka nie zadziałało tak, jak w poprzednich latach, do tego Włodarczyk stracił odporność na ciosy, którą imponował przed laty. To wszystko miało wpływ na to, że zamiast na początku lutego walczyć w Soczi o 1,6 milinów dolarów, Polak szykuje się do starcia w Nysie, które odbędzie się tydzień później.

Obaj panowie już stali naprzeciwko siebie

I to nie podczas uroczystości mających na celu promocję dzisiejszego wydarzenia, ale już w New Jersey, po walce Gasijewa z Włodarczykiem. Wtedy komentujący te starcie Janusz Pindera przyznał, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że Kubańczyk jest aż tak wysokim pięściarzem. Patrzymy w jego parametry – 191 centymetrów wzrostu i aż 203 w rozpiętości ramion. Jeżeli Kubańczyk ma mieć w którymś z aspektów wyraźną przewagę, to właśnie w tym – fizyka będzie jego sprzymierzeńcem.

Król nokautu

To znowu o Dorticosie, gdyż procent jego zwycięstw przed czasem jest imponujący. 21 z 22 walk  (95%) skończył przez nokaut i jest zdecydowanie lepszy wskaźnik niż ten, którym może pochwalić się Gasijew. Rosjanin również mocno bije, ale w ten sposób rozstrzygnął „tylko” 18 z 25 walk (72%). Jeżeli Kubańczyk dobrze przepracował okres przygotowawczy przed tą walką i nie zapłaci wysokiej ceny za ścinanie wagi, to w początkowych rundach może dysponować bronią, z którą może mieć problemy Gasijew. Bo to, że podczas pojedynku Dorticos będzie ważył ponad 100 kilogramów, jest pewne.

https://twitter.com/WBSuperSeries/status/959404998890328064

Bo do tanga trzeba dwojga

Na partnera do tańca w finałowej rozgrywce turnieju WBSS czego już Ołeksandr Usyk, który przed tygodniem pokonał Mairisa Briedisa, o czym pisaliśmy TUTAJ. Uznawany za najlepszego zawodnika w tej kategorii wagowej Ukrainiec wygodnie w fotelu obejrzy te starcie, w którym to gospodarz będzie miał swoich kibiców po swojej stronie. Pojedynek w Soczi zapowiada się o tyle ciekawie, gdyż skonfrontuje się ze sobą dwóch mocno bijących bokserów. Przed tygodniem wszyscy spodziewali się popisów technicznych, ale wiadomo było, że o nokaut będzie zdecydowanie trudniej. Teraz natomiast każdy zasiadający przed telewizorem kibic musi patrzeć uważnie w ekran i szybko mrugać, żeby nie ominęło go coś spektakularnego.

Gasijew dziś faworytem, ale zbyt szybko, by prognozować przebieg finału

Usyk jest świetny, co zresztą udowodnił przed tygodniem, ale prawdę mówiąc nie wiem, jak poradzi sobie z którymś z dwójki Dorticos – Gasijew. Na papierze faworytem jest Rosjanin i to jest widzę bliżej finału, ale wszystko może się wydarzyć. Gdybym miał obstawiać, w jaki sposób będzie wyglądał ten pojedynek, to pewnie kilka pierwszy starć będzie bardzo wyrównanych, bo wtedy Dorticos ruszy zdecydowanie. Im dalej w las jednak, tym Gasijew będzie miał większą przewagę i to on będzie dominował. Tak to widzę. Zapowiada się naprawdę ciekawe starcie dwóch znakomitych zawodników, którzy będą chcieli zdeklasować w maju Usyka.

To wypowiedź Alberta Sosnowskiego, który na ten moment nie potrafi jednoznacznie wskazać faworyta dzisiejszej potyczki. Przeczuwa jednak, że o najwyższe laury w Arabii Saudyjskiej powalczy Ukrainiec z Rosjaninem.

3 lutego 2018 roku pojedynek Murat Gasijew – Yunier Dorticos.

Zwycięstwo na punkty Gasijewa: 5,2

Zwycięstwo przed czasem Gasijewa: 1,82

Remis: 24

Zwycięstwo na punkty Dorticosa: 11

Zwycięstwo przed czasem Dorticosa: 2,85

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem