Fogo Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra. Punkty na wagę złota

Runda zasadnicza żużlowej PGE Speedway Ekstraligi wchodzi w decydującą fazę. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra podejmuje na własnym stadionie Fogo Unię Leszno. Obie ekipy walczą w tym roku o skrajnie różne cele. Gospodarze muszą wygrać spotkanie, by oddalić wizję spadku. Wygrana gości przypieczętuje awans Fogo Unii do fazy play-off, w której „Byki” walczyć będę o złoty medal mistrzostw Polski.

Skutki niedawnego upadku nadal odczuwa Jaimon Lidsey. Trener „Byków” Piotr Baron musiał zatem dokonać jednej zmiany w awizowanym składzie. Australijczyka zastąpi Szymon Szlauderbach. Z kolei szkoleniowiec „Myszek” Piotr Żyto zmienił zawodnika startującego jako żużlowiec poniżej 24. roku życia (U24). Miejsce Damiana Pawliczaka zajął Mateusz Tonder.

Dla obu ekip każde spotkanie do końca rundy zasadniczej będzie bardzo ważne. Tryumf lesznian znacznie przybliży ich do fazy play-off. Wówczas marzenia o medalach żużlowcy Eltroxu Włókniarza Częstochowa będą musieli odłożyć na przyszły rok. Szanse „Lwów” na pierwszą czwórkę będą wówczas iluzoryczne. Zwiększą się, jeśli Unia przegra. Potencjalna porażka „Byków” za trzy punkty wlałaby w serca kibiców spod Jasnej Góry nadzieje. Falubaz musiałby jednak wygrać różnicą co najmniej 19 punktów, a to zadanie piekielnie trudne.

Unia jest bowiem w gazie. Początek sezonu w wykonaniu Emila Sajfutdinowa nie należał do nadto udanych, ale wszystko wskazuje na to, że kłopoty sprzętowe to już przeszłość. W wybornej formie pozostaje Janusz Kołodziej i Jason Doyle. Kibice Unii liczą na ważne punkty również Piotra Pawlickiego. Coraz lepsze wyniki osiąga także para juniorska – Damian Ratajczak – Kacper Pludra. 

Mimo bardzo dobrej postawy szczególnie Patryka Dudka zielonogórzanie szybko musieli w tym sezonie zweryfikować swoje cele. Miała być walka o medale, pozostaje batalia o utrzymanie w PGE Speedway Ekstralidze. Zawodzi szczególnie Matej Zagar, lepsze występy z gorszymi przeplatają także Max Fricke i Piotr Protasiewicz. 

W pierwszym tegorocznym spotkaniu obu ekip w Lesznie, lepsi na „Smoczyku” okazali się gospodarze, wygrywając pewnie 54:36. Wówczas pierwsze skrzypce grał Kołodziej, a bardzo dobre występy zaliczyli Doyle, Lidsey i Sajfutdinow. Skuteczną walkę z rywalami ze strony Marwis.pl Falubazu nawiązał jedynie Dudek, a Fricke, po dobrym początku meczu, w drugiej jego części wyraźnie odstawał od żużlowców Fogo Unii. 

Zielonogórzanie muszą wygrać spotkanie z lesznianami, jeśli chcą oddalić się od strefy spadkowej. Porażka daje nadzieję żużlowcom z Grudziądza. Początek niedzielnego spotkania o godzinie 16:30.

Awizowane składy:

Fogo Unia Leszno:

1. Emil Sajfutdinow

2. Janusz Kołodziej

3. Szymon Szlauderbach

4. Jason Doyle

5. Piotr Pawlicki

6. Damian Ratajczak

7. Kacper Pludra

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra:

9. Matej Zagar

10. Max Fricke

11. Piotr Protasiewicz

12. Mateusz Tonder

13. Patryk Dudek

14. Jakub Osyczka

15. Nile Tufft

Początek spotkania: 16:30
Sędzia: Piotr Lis

Wynik pierwszego spotkania: Fogo Unia Leszno – Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 54:36

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem