FIFA wypowiada wojnę patologiom. Te zmiany mogą wywołać wstrząs!

Gianni Infantino próbuje walczyć z patologiami na piłkarskim rynku transferowym. Prezydent FIFA stworzył grupę roboczą, której zlecił przygotowanie obszernych raportów dotyczących praktyk finansowych przy wykonywaniu piłkarskich transakcji. Efektem tych prac mają być dwie zmiany, które mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie niektórych klubów oraz agentów.

Infantino chce ograniczenia negatywnego wpływu na rynek ze strony superagentów pokroju Jorge Mendesa czy Mino Raioli. Idealnym przykładem sytuacji, które próbuje wyeliminować, jest transfer Paula Pogby w 2016 roku z Juventusu do Manchesteru United, na którym menedżer Francuza zarobił blisko 40 milionów euro! Raiola związał się umowami z oboma klubami, dla jednego i drugiego formalnie świadczył usługi – pośrednika albo przynajmniej doradcy, zgarnął też działkę od samego piłkarza i w efekcie wyszedł na tej transakcji bodaj najlepiej ze wszystkich stron. Wprost obsypany złotem!

Według informacji „The New York Times”, FIFA dąży do wprowadzenia przepisu, który formalnie uniemożliwiałby agentom branie pieniędzy jednocześnie od obu stron transakcji. Chciałaby także ustandaryzować stawki, ustalając maksymalny procent prowizji. Miałoby to być 3% wartości transferu płatne od strony kupującej albo 6% od klubu sprzedającego.

Jak zwykle, można mieć oczywiście obawy czy ustanowione prawo będzie w stanie nadążyć za rzeczywistością i kreatywnością księgową najbardziej zainteresowanych. Nie można wykluczyć, że na każde z tych obostrzeń agenci i kluby i tak znajdą swój sposób i rozliczą się tak, by przepis nie został złamany, a wszystkie podmioty nadal „wykarmione”.

Trudniej może być w przypadku drugiego postulowanego przepisu, który zmieniłby mechanizmy funkcjonowania wielu klubów – choćby Chelsea, Juventusu czy Manchesteru City. Mowa o procederze utrzymywania bardzo szerokiego grona piłkarzy wypożyczanych do innych zespołów. Wspomniane ekipy miały w ostatnich latach między 30 a 50 takich graczy.

Bodaj rekordzistą pozostaje Atalanta Bergamo, która zgromadziła ponad 70 piłkarzy na wypożyczeniach. FIFA chce skończyć z tego typu poczekalniami i przechowalniami dla grup menedżerskich, jakie gdzieniegdzie powstają. Od sezonu 2021/2022 klub miałby mieć prawo posiadania tylko ośmiu graczy wypożyczonych, powyżej 21. roku życia. W kolejnym sezonie liczba ta miałaby zmaleć do sześciu.

Zmiany nie są jeszcze zatwierdzone ani przesądzone, jednak faktem jest, że pracują nad nimi kluczowe organy FIFA.

Płacisz tylko 1/2 podatku
Polski Bukmacher Sp. z o. o. posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez MF. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem.