– To kolejny sezon, w którym zwiększyliśmy pulę wypłat dla klubów. Jej trzon stanowią kontrakty z głównymi nadawcami telewizyjnymi i partnerami marketingowymi, ale w trakcie sezonu pracujemy też nad tym, żeby do tych środków móc dodać coś więcej, na przykład poprzez dodatkowe umowy na prawa międzynarodowe czy umowy marketingowe – mówi prezes zarządu Ekstraklasy SA Marcin Animucki.
Najlepsi bukmacherzy
- Duża ilość bonusów
- Aplikacja mobilna
- Nowoczesny wygląd serwisu
- Stale rozwijana oferta na sporty motorowe
- Nawet 600 PLN w bonusie powitalnym
- Skromna i elegancka szata graficzna
- Prosty, czytelny interfejs użytkownika
- Mała oferta zakładów
- Kursy nie zawsze są zadowalające
Podkreśla, że 240 mln złotych to o 135 mln więcej niż wypłacano dekadę temu. Obecnie Ekstraklasa jest w trakcie procesu przetargowego na sprzedaż praw mediowych w sezonach od 2023/2024 do 2027/2028. Nie można wykluczyć, że prawa transmisji spotkań trafią w ręce innego nadawcy niż Canal+.
Aktualny model podziału środków zakłada, że 44% z kwoty 240 milionów to kwota stała dzielona między kluby. Za kolejne 33,5% odpowiada wynik sportowy. 20% to ranking historyczny, brakujące 2,5% wynikają zaś z klasyfikacji Pro Junior System.
Zdecydowanie najwięcej za sezon 2021/2022 zarobił Lech Poznań (28,6 miliona złotych). Za nim uplasował się Raków Częstochowa (22,6 mln zł) oraz Pogoń Szczecin (21,5 mln).
Oto tabela pokazująca dokładny rozkład środków pomiędzy klubami:
Źródło danych: Ekstraklasa.org