Ekstraklasa rozstrzygnięta: Śląsk w pucharach! Podbeskidzie spada do I ligi!

Znamy komplet wyników w Ekstraklasie w sezonie 2020/2021! Choć w ostatniej kolejce nie mieliśmy już emocji związanych z walką o mistrza Polski, nie mogliśmy absolutnie narzekać na nudę. Poznaliśmy czwartego pucharowicza oraz ekipę, która wraca do I ligi. W samej końcówce o mały włos doszłoby do zmiany na miejscu dającym prawo gry w Europie. Dużym zwycięzcą okazuje się też Warta Poznań, która rzutem na taśmę przesunęła się na piąte miejsce w tabeli.

Piłkarze Ekstraklasy narzucili w ostatniej kolejce wysokie tempo. Już po 30 minutach gry mieliśmy mocno wykrystalizowaną sytuację zarówno w górze, jak i w dole tabeli. Ostatnie minuty spotkań we Wrocławiu i Białymstoku chciały ten układ jeszcze rzutem na taśmę odwrócić, ale finalnie do tego nie doszło.

Śląsk Wrocław w europejskich pucharach

Będący faworytem do czwartego miejsca i gry w europejskich pucharach Piast Gliwice, niespodziewanie przegrywał 2:3 z Wisłą Kraków. Szybko stracił dwa gole, próbujący odrabiać straty Jakub Świerczok nie trafił rzutu karnego, a po chwili na 1:3 podwyższył jeszcze młody Piotr Starzyński. Tym sposobem na pucharowe „pole position” szybko wyszła ekipa Śląska Wrocław, która od 7. minuty prowadziła ze Stalą Mielec 1:0. Pięknym golem z dystansu popisał się Krzysztof Mączyński, w przerwie kwitując to prostym: „Piłka naszła na nogę, w takich sytuacjach trzeba zamknąć oczy i uderzyć”.

Wrocławianie skomplikowali sobie w samej końcówce, tracąc gola na 1:1. Stal Mielec przypieczętowała nim własne utrzymanie, ale przy okazji o mały włos nie wyrzuciła ekipy Jacka Magiery z europucharów. Gdyby Lechia w samej końcówce wyrównała na 2:2 z Jagiellonią, to ona zajęłaby czwarte miejsce.

Podbeskidzie Bielsko – Biała w I lidze

Od 24. minuty meczu przy Łazienkowskiej już niemal pewne degradacji do I ligi było Podbeskidzie Bielsko – Biała. Rafael Lopes wyprowadził Legię na prowadzenie, dając sygnał, że mistrzowie Polski, będący już głową częściowo na urlopach, nie zamierzają ułatwiać sprawy ostatniej drużynie tabeli.

Legia wydawała się rozkręcać z każdą minutą, tworzyła kolejne sytuacje i nic, ale to nic w Warszawie nie zwiastowało zwycięskiej remontady Podbeskidzia. Finalnie, wynik nie uległ zmianie, skończyło się skromnym 1:0, dla które nie pozostawiło jednak wątpliwości, że zdecydowanie najsłabszą punktowo ekipą ligi okazali się na koniec bielszczanie. Ich strata do Stali Mielec wynosi po 30 kolejce cztery punkty.

Powrót kibiców i ultimatum dla władz Lecha

Ostatnia seria gier była jednocześnie dniem powrotu kibiców na stadiony. Efektowną oprawę z udziałem rac zaprezentowali fani Cracovii, deklarując, że „żadne prawa i ustawy nie zabiorą im zabawy”.

Mecz zakończył się jednak dla Pasów równie gorzkim akcentem, jaki był niemal cały ten sezon – grający 400. mecz w Ekstraklasie Łukasz Trałka w ładnym styludograł górną piłkę do Makany Baku i mieliśmy 1:0 dla Warty Poznań, która wobec sprzyjających rozstrzygnięć na innych stadionach przesunęła się na bardzo dobre piąte miejsce w tabeli! Wyprzedziła Piasta, Lechię oraz Zagłębie, które na koniec w fatalnym stylu uległo 0:4 Wiśle Płock.

Na koniec, wracając jeszcze do tematu kibiców – swój mecz z Górnikiem Zabrze zremisował Lech Poznań, a na trybunach stadionu Kolejorza znów zawisł transparent z ultimatum, w którym fani z Poznania niemal wprost grożą władzom klubu. Utrzymują, że nie wrócą na trybuny, póki funkcję dyrektora sportowego Lecha wciąż pełni Tomasz Rząsa.