„Dyskwalifikacja Rosji ma podłoże polityczne”. Ostre słowa o decyzji WADA

Kilka dni temu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podjęła decyzję o wykluczeniu Rosji z największym międzynarodowych imprezw uważają jednak, że kara ta ma podłoże… polityczne.

Rosyjskie władze były podejrzane o manipulowanie danymi w sprawie afery dopingowej, która kilka lat temu wstrząsnęła środowiskiem sportowym na całym świecie. W miniony poniedziałek Komitet Wykonawczy WADA podjął decyzję w sprawie kary dla Rosji. Wykluczył ją na cztery lata z największych sportowych imprez międzynarodowych, m.in. igrzysk olimpijskich w Tokio (2020) i Pekinie (2022) czy piłkarskich mistrzostw świata w Katarze (2022).

Rosyjscy sportowcy będą musieli przejść badania antydopingowe i udowodnić, że nie są zamieszani w aferę. Dopiero wtedy będą mogli wystąpić na wspomnianych wyżej imprezach, ale i tak jedynie pod neutralną flagą.

Ponadto w przypadku awansu na mundial w Katarze kadra „Sbornej” zagra na nim pod flagą FIFA. Jakby tego było mało, to Rosja nie może przez czas czteroletniej karencji organizować ani ubiegać się o organizację imprez światowego formatu. Co w takiej sytuacji z przyszłorocznymi mistrzostwami Europy i finałem Ligi Mistrzów w 2021 roku?

Przypomnijmy, że kilka meczów Euro 2020 oraz ostatnie spotkanie Champions League w następnym sezonie odbędą się w Sankt Petersburgu. W tym przypadku dyskwalifikacja jednak nie będzie obowiązywać, bo – jak się okazuje – nie dotyczy ona rozgrywek kontynentalnych czy regionalnych, a jedynie tych międzynarodowych. To oznacza, że Rosja nie tylko zorganizuje obie imprezy, ale i wystąpi na mistrzostwach Europy.

Decyzja WADA wywołała spore kontrowersje. Ci, którzy chcieli ukarania Rosji, zwracają uwagę na to, że wobec dopingowego skandalu powinno się jej odebrać funkcję jednego z dwunastu gospodarzy piłkarskich ME 2020 – wszak jest to obok mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich największa sportowa impreza na świecie. Mimo, że o charakterze regionalnym. W zupełnie inne tony uderzają jednak przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, którzy twierdzą, że decyzja jest zbyt surowa i ma… podłoże polityczne.

Premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że sankcje nałożone przez WADA są „nieporozumieniem”. Jeszcze dobitniej całą sytuację skomentował prezydent Władimir Putin.

Wydaje mi się, że istnieją wszelkie powody, by sądzić, że podstawą takich decyzji nie jest troska o czystość światowego sportu. To względy polityczne, nie mające nic wspólnego z interesami sportu i ruchu olimpijskiego. Zwłaszcza, że nie ma żadnych skarg na Rosyjski Narodowy Komitet Olimpijski. A jeśli nie ma żadnych skarg przeciwko niemu, kraj powinien pojawić się pod flagą narodową – powiedział na konferencji prasowej po szczycie w Paryżu. Jednocześnie dodał, że Rosja powinna odwołać się od decyzji WADA do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem