Dramat Liverpoolu i innych liderów lig?! Boniek: nie zdziwi mnie takie rozwiązanie UEFA

Od kilku dni świat futbolu konstruuje kolejne scenariusze, które pozwolą ponownie nadać ład rozgrywkom klubowym. Czyli możemy spodziewać się wariantu, w którym w żadnym kraju nie będzie mistrza za sezon 2019/2020, a o awansie do pucharów zadecyduje układ tabeli w chwili przerwania rozgrywek? Zbigniew Boniek przyznaje, że nie zdziwi go taka decyzja UEFA.

Przed kilkoma godzinami sporym echem w brytyjskich mediach odbiła się wypowiedź Alana Shearera, który stwierdził, że nikt na obecnym etapie rozgrywek nie ma prawa przyznać Liverpoolowi mistrzostwa.

Alan Shearer:

„Dopóki sezon nie zostanie dokończony, nie ma mowy, by mówić o wygranych albo przegranych. To okropny scenariusz dla Liverpoolu, ale jeśli nie możesz dokończyć rozgrywek, nie możesz też rozdawać tytułów. Sezon trzeba unieważnić”.

Stwierdzenie dotyczy Premier League, ale można rozciągnąć je na dowolną ligę na świecie. Co więcej, obserwujemy, że w ostatnich dniach zyskuje w przestrzeni publicznej coraz więcej zwolenników. Dlaczego?

Nie mamy pewności, że którąkolwiek z lig uda się rozegrać w pełnym przewidzianym formacie. Czasu jest niewiele. Nawet przy przełożeniu Euro, 30 czerwca to data graniczna. Data, z którą upływają kontrakty, wygasają ubezpieczenia czy zgłoszenia do rozgrywek. Próba ciągnięcia ich dłużej wywołałaby jeszcze większy galimatias niż mamy obecnie.

Niemiecki „Kicker” zaprezentował dziś symulację, jak mógłby wyglądać terminarz, gdyby wznowić rozgrywki z początkiem maja. Bayern Monachium, rywalizując na trzech frontach: w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i Lidze Mistrzów, musiałby przez 2 miesiące grać co trzy dni. Prawie 60 dni w trybie środa – sobota. Możliwe? Możliwe. Ale margines błędu jest mały.

Zbigniew Boniek na łamach Sport.pl przyznaje, że nie zdziwi się, jeśli UEFA orzeknie, że sezon 2019/2020 kończymy bez mistrzów, o awansie do pucharów decyduje bieżący układ tabeli, zaś o awansach i spadkach orzeka każda federacja z osobna.

Uchwała PZPN sprzed kilku dni mówi wprawdzie, że w przypadku niedokończenia rozgrywek, obowiązujący będzie układ tabeli po ostatniej pełnej kolejce ligowej, ale Boniek przyznaje, że w razie decyzji UEFA – trzeba się będzie do niej dostosować.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem