Dlaczego reprezentanci Polski nie uklęknęli, wspierając akcję Black Lives Matter?

Reprezentanci Polski nie uklęknęli na Wembley w geście wyrażającym wsparcie akcji „Black Lives Matter”. Swoją solidarność wobec walki z rasizmem i nietolerancją wyrazili w inny sposób. PZPN tłumaczy stanowisko polskiej kadry w specjalnym oświadczeniu.

Sprawa symboliczna, a Polska żyła nim przed meczem prawie tak bardzo jak tym kogo Paulo Sousa wystawi w obronie obok Jana Bednarka i Kamila Glika. Uklękną czy nie uklękną? Jako pierwszy zdanie sceptyczne wyraził prezes PZPN Zbigniew Boniek. W programie „Sekcja Piłkarska” stwierdził, że gest powtarzany od dłuższego czasu na brytyjskich stadionach stracił na swoim znaczeniu i on sam jest przeciwny jego wykonywaniu. Decyzja, jak postąpić, miała zapaść wewnątrz drużyny, ale i tu nie było pełnego przekonania. Wiadomo było, że Anglicy uklękną przed pierwszym gwizdkiem. Polacy mogli do nich dołączyć lub nie.

Reprezentanci Polski pozostali w pozycji stojącej, jednocześnie wskazując na znajdujący się na ich ramionach napis „Respect”. W ten sposób okazali szacunek akcji. Black Lives Matter.

Stanowisko polskich piłkarzy PZPN wyjaśnił w specjalnym oświadczeniu. Czytamy w nim:

„Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter”. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych”.

Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis „UEFA Respect”, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem