Danio, dziękujemy za emocje! Kontrowersje wokół awansu Anglików

Karny? Nigdy w życiu. Anglicy zasłużyli na zwycięstwo, ale jestem rozczarowany jako człowiek futbolu, że doszło do czegoś takiego - mówi Jose Mourinho po półfinale Anglii z Danią. Wydaje się, że tymi kilkoma słowami dobrze artykułuje odczucia zdecydowanej większości sympatyków.

Anglia pokonała Danię w półfinale Euro 2020 2:1, jednak na koniec przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo “skandal”, a nie “zasłużone zwycięstwo”. Podopieczni Garetha Southgate’a wywalczyli awans w mocno kontrowersyjnych okolicznościach, kiedy sędzia Danny Makkelie podyktował bardzo wątpliwy rzut karny w trakcie dogrywki. Raheem Sterling naciągnął na jedenastkę nie tylko arbitra głównego, ale cały zespół VAR, w którym notabene siedział tego dnia Polak Paweł Gil. Sytuacja jest o tyle rzadko spotykana, że opinia publiczna jest pewna – nie było karnego. Tymczasem VAR podtrzymał decyzję pomimo sprawdzenia powtórek.

Sytuacje niezgodne z regulaminem wręcz nawarstwiają się w tej sytuacji. Na powtórkach widać, że Kasper Schmeichel tuż przed strzałem jest dekoncentrowany wycelowanym w niego laserem.

Jak skomentował Stan Collymore: ktoś, kto robi takie rzeczy, prosi się o bezwzględny zakaz stadionowy na całe życie.

Co więcej, akcja poprzedzająca podyktowanie karnego była kontynuowana pomimo faktu, że na boisku przypadkowo znalazły się dwie piłki. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji akcja może nie zostać przerwana, jeśli druga piłka nie przeszkadza w kontynuowaniu gry. Tu można mieć duże wątpliwości jak było.

Zbigniew Boniek skomentował po meczu na Twitterze w swoim stylu “Karny, nie karny, będą dyskusje. Jedno jest pewne – wygrali lepsi.” W gruncie rzeczy to prawda. Duńczycy weszli na wyżyny możliwości, wydaje się, że osiągnęli w tym turnieju swój sufit i w całej rozciągłości nie byli od Anglików drużyną lepszą. Więcej, można argumentować nawet, że w finale Euro rzeczywiście spotkają się dwie najbardziej konkretne i najlepiej zorganizowane drużyny tego turnieju.

Jak zgrabnie podsumował to jednak Michał Kołodziejczyk z Canal+: Anglicy byli lepsi, ale nie trzeba było im tak brzydko pomagać. Przekręt przy VARze na tym poziomie jest niezrozumiały. Dziękujemy Danio za emocje!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem