Jak ograć bukmachera w Valuebetach – skuteczne strategie bukmacherskie

19.04.2018
Value, czyli tłumacząc z j. angielskiego na polski oznacza „wartość”. Jak to pojęcie ma się do zakładów bukmacherskich i dlaczego strategia valuebet jest taka ważna?

Valuebetem możemy nazwać zakład, na który został wystawiony wartościowy kurs względem podejmowanego ryzyka.

Zakład bukmacherski valuebet – czym jest?

Co to znaczy, że coś jest wartościowe? Dla jednych to niemierzalna wartość emocjonalna, a dla innych matematyka, liczby. W zakładach bukmacherskich chodzi oczywiście o mierzalną wartość zakładu, który staje się atrakcyjny po przeliczeniu i przeanalizowaniu wszystkich czynników.

Gracz zakłada się z bukmacherem o słuszność jego tezy, typu. Zakłady bukmacherskie dokonują analiz zdarzeń sportowych i na tej podstawie wystawiają kursy. Gracze także analizują mecze i wielokrotnie mogą to zrobić lepiej od bukmacherów. Pierwszą zasadą valuebetów jest niesugerowanie się kursami, które wystawiają zakłady bukmacherskie. Powinniśmy najpierw sami wyliczać własne prawdopodobieństwo, a dopiero później porównywać z kursem zdarzenia. Wtedy zwiększymy swoje szanse na znalezienie valuebeta.

Valuebet – obliczone przez gracza prawdopodobieństwo, które jest wyższe niż to, które wyliczył bukmacher.

Jak sprawdzić, czy zakład jest value?
Przede wszystkim należy skorzystać ze wzoru matematycznego p * k = value. Zmienną P musimy znaleźć sami, a jest to nic innego jak własna analiza wybranego zdarzenia i procentowe oszacowanie szans na wygraną, podzielone przez 100%. Druga zmienna jest znana, bo jest to po prostu kurs wystawiony przez bukmachera. Jeśli obliczona wartość value wynosi powyżej 1, to mówimy o zakładzie wartościowym i większej możliwości na ogranie bukmachera.

W przykładzie posłużymy się meczem Ligi Mistrzów z kwietnia 2018 roku pomiędzy Realem Madryt a Juventusem Turyn. Kursy uwzględniające marże bukmachera to 1.58 na zwycięstwo gospodarzy, 4.45 na remis i 5.60 na wygraną gości. Z rachunku prawdopodobieństwa okazuje się, że według bukmachera szanse na sukces każdego ze zdarzeń wynoszą: 63,3% / 22,5% / 17,9%. Kiedy zsumujemy nasz rezultat otrzymujemy łącznie 103,7%, gdzie 3,7 to marża.

63,7% / 103,7 * 1.58 = 0,96

Uzyskany wynik wynosi poniżej jednego, zatem nie mamy do czynienia z valuebetem.

Zakładamy jednak, że Real Madryt ma większe szanse na zwycięstwo niż przyjęte przez bukmachera 63,7 razem z marżą. Po własnej analizie uznajemy, że Królewscy mają 75% na wygraną (to tylko przykład, nie robiliśmy analizy!), a więc wracamy do równania:

75% / 103,7 * 1.58 = 1,14

Wartość, którą otrzymaliśmy to valuebet! Prawdopodobieństwo wygranej w stosunku do wystawionego kursu jest dla nas opłacalne. Inaczej mówiąc, uzyskane 14% to nasze value – przewaga nad bukmacherem.

Wykonane równania matematyczne nie są zbyt skomplikowane. Najwięcej problemów może sprawić prawidłowa ocena prawdopodobieństwa.

value zakłady bukmacherskie

Jak obstawiać mecze korzystając ze strategii value?

Statystyki i dane – to klucz do dobrej analizy. Należy sprawdzać zależności, bezpośrednie bilanse drużyn, mecze u siebie, wyjazdowe i tak dalej. Statystyki są bardzo przydatne przy obstawianiu zdarzeń dodatkowych jak np. rzuty rożne, ilość bramek. Warto także zwracać uwagę na absencje, żółte kartki, kontuzje i czynniki poza boiskowe. Jest to jednak wyższy stopień wtajemniczenia i tyczy się raczej tylko rozgrywek lokalnych.

Wiedza własna – czasami nawet najlepsze statystyki i najdogłębniej dokonana analiza nie pomogą w wygranej, kiedy nie będziemy posiadać doświadczenia w obstawianej dyscyplinie sportowej. Należy obstawiać rozgrywki, w których czujemy się najmocniej, by jak najwięcej czerpać z własnej intuicji.

Analiza kursów u bukmacherów – czasami nie trzeba jednak spędzać wielu godzin nad analizą, a następnie podkładaniem danych pod wzory. Valuebet to także zakład, który zostanie błędnie zinterpretowany przez zakłady bukmacherskie. Gdy o 2-3 firm kurs na zdarzenie wynosi 1,25 – 1,30, a u innego bukmachera np. 1,60 to możemy uznać, że pomylił on się w szacowaniu szans, a my znaleźliśmy swoją wartość.

Spadki kursowe – wielu graczy na tym bazuje, raz z lepszym, raz z gorszym efektem. Gdy kursy na dane zdarzenie spadają, to można uznać, że mają na to wpływ wysokie zakłady stawiane przez graczy (bukmacher obniża kurs, minimalizując potencjalne straty) albo czynniki takie jak kontuzje itd.

Typy i analizy na portalach – warto czytać analizy, by poznać ekspercki punkt widzenia. Portale takie jak Zagranie umożliwiają dostęp do statystyk, opinii doświadczonego typera oraz najważniejszych informacji na temat omawianego zdarzenia.

Obstawianie valuebetów to nic innego jak walka z bukmacherem o dokonanie lepszej analizy. Oczywiście, w wielu przypadkach okazuje się, że bukmacher dokonał trafnego wyliczenia prawdopodobieństwa i w danym zakładzie nie ma żadnego value. Jedną z taktyk strategii valuebet jest także wyszukiwanie niespodzianek po wysokich kursach.

W takim przypadku należy przygotować się na maraton bukmacherski, wyznaczyć bankroll i stawkowanie, które pomoże w odniesieniu wygranej. Cierpliwość to klucz w przypadku obstawiania zakładów value.

Podczas analizowania zdarzeń i kursów liczymy na to, że bukmacher źle zinterpretował dostępne dane i informacje. Powyżej opisane metody analiz nie są przecież odkrywcze i niedostępne dla przeciętnego gracza. Wszystkie narzędzia są znane zarówno użytkownikom, jak i bukmacherom. Walka trwa o to, kto doszedł do lepszych wniosków.

Valuebety to czasami bardzo niewdzięczna taktyka, szczególnie, gdy obstawiamy ryzykowne i wysokie kursy. Przy doborze odpowiedniej strategii, można jednak liczyć na zyski długoterminowe.
valubet

Zakłady bukmacherskie z valuebetami

Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce wystawiają valuebety! Trzeba je tylko znaleźć. Od LV BETA przez Fortunę, aż do ETOTO. Każdy bukmacher się myli bądź źle szacuje szanse na określone zdarzenie. W końcu za zakładami bukmacherskimi stoją także ludzie i chociaż statystyki są im oczywiście dostarczane, to analizy dokonują już sami oddsmakerzy.

Oddsmaker – osoba ustalająca kursy bukmacherskie w firmach udzielających zakładów wzajemnych

Valubet działa na zasadzie wyliczania prawdopodobieństwa i zawsze tym czynnikiem należy się sugerować. Wartościowe zakłady można znaleźć w każdej dyscyplinie sportowej, ale także zakładach społeczno-politycznych czy np. esportach. Wszystko zależy od wiedzy typera oraz dobrej analizy zdarzeń wystawionych przez bukmachera.

Obstawianie darmowych zakładów bukmacherskich

Darmowe zakłady bukmacherskie, czyli po prostu ogólnodostępne typy proponowane przez strony, użytkowników i grupy typerskie. Czy warto obstawiać darmowe typy? Jak najbardziej. Należy prowadzić własne analizy, ale jak już zostało wcześniej wspomniane, ważne jest, by porównywać punkty widzenia. Ktoś może dostrzec coś, czego nam się nie udało, a to może rzucić nowe światło na dane zdarzenie.

Przykład darmowego valuebeta: przed spotkaniem Liverpoolu z Manchesterem City wiele osób, biorąc pod uwagę formę The Citizens w Premier League, w ciemno obstawiało na gości. Niewielu graczy zauważyło jednak, że The Reds nie przegrali z City na własnym stadionie od 2003 roku. Kurs na wygraną Liverpoolu wynosił 2.50-2.65 i był to zdecydowanie valuebet. Gospodarze wygrali tamto spotkanie 3:0.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem