Czy Stoch, podobnie jak Hannawald, wygra wszystkie konkursy TCS?

Pierwsza środa 2018 roku to dzień, w którym skoczkowie narciarscy przystępują do rywalizacji w Innsbrucku. To właśnie w tym mieście rozpoczyna się austriacka część turnieju i to tam rozstrzygną się losy całej rywalizacji. Póki co Polacy mają mnóstwo powodów do radości, gdyż pierwsze dwa konkursy padły łupem Kamila Stocha. Czy nasz reprezentant zwycięży również w Innsbrucku i Bischofshofen?

Z racji tego, że jesteśmy na półmetku rywalizacji, postanowiliśmy sprawdzić, ilu zawodników w historii było po dwóch konkursach w tej samej sytuacji, co Kamil Stoch. Pamiętamy wszyscy doskonale, że 50., jubileuszowy turniej, wygrał Sven Hannawald, który pokonał swoich rywali w każdym konkursie. Ilu zawodników było blisko dokonania tego samego, co Niemiec, a mimo wszystko im się to nie udało?

17 razy zdarzyło się, że jeden skoczek wygrał dwa pierwsze konkursy. Aż 11 razy stawał on na najwyższym stopniu podium podczas klasyfikacji końcowej turnieju.

Pierwszym skoczkiem, który mógł wygrać wszystkie konkursy, był Max Bolkart w sezonie 1959/1960. W ostatnim konkursie był jednak dopiero piąty. Trzy lata później trochę zabrakło Toralfowi Enganowi. Norweg w Bischofshofen był czwarty. Bjorn Wirkola w finalnym konkursie był drugi, mimo że poprzednie trzy wygrał. To był sezon sezon 1968/1969. Yukio Kasaya, mimo trzech zwycięstw w trzech pierwszych konkursach, to decydującej batalii nie przystąpił. Nieobecność w Bischofshofen tłumaczył przygotowaniami do igrzysk olimpijskich w Sapporo. I fakt – opłaciło mu się to pokerowe zagranie, gdyż na średniej skoczni nie miał sobie równych.

W sezonie 1997/1998 trzy pierwsze konkursy wygrał Kazuyoshi Funaki (w ostatnim dopiero ósmy), a w kampanii 2004/2005 w podobnej sytuacji był Janne Ahonen, który w ostatniej batalii był drugi.

Ponadto było aż trzech zawodników, którzy wygrali trzy konkursy, ale nie z rzędu. Mowa o Andreasie Witholzlu (1999/2000), Sigurdzie Petersenie (2003/2004), Wolfgangu Loitzlu (2008/2009) i Peterze Prevcu (2015/2016).

Podsumujmy:

  • tylko jeden skoczek, Sven Hannawald, wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni
  • sześciu skoczków wygrało trzy pierwsze konkursy (Bolkart, Engan, Wirkola, Kasaya, Funaki, Ahonen)
  • czterech skoczków wygrało trzy z czterech konkursów (Witholzl, Petersen, Loitzl, Prevc)
  • 17 skoczków wygrało pierwsze dwa konkursy

W poprzednich 65 edycjach tylko jednemu skoczkowi udało się zwyciężyć we wszystkich konkursach. Teraz przed taką szansą stoi Polak. Kamilu, niech ci austriacka ziemia lekką będzie!

Kto wygra Turniej Czterech Skoczni?

Kamil Stoch: 1,5

Richard Freitag: 2,5

Daniel Andre Tande: 300

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem