Czego o drużynie Senegalu dowiemy się z Mistrzostw Narodów Afryki?

Nieco w cieniu wydarzeń związanych z trwającym okienkiem transferowym oraz zmaganiami w czołowych ligach europejskich rozpoczął się turniej Mistrzostw Narodów Afryki. Nie, to nie nowa nazwa Pucharu Narodów Afryki, czyli trzecich pod względem wielkości, po Mistrzostwach Europy oraz Copa America, zmagań o mistrzostwo kontynentu. To inicjatywa stosunkowo nowa. O co chodzi ?

African Nations Championship odbywają się od 2009 roku, a trwająca właśnie edycja jest trzecią, rozgrywaną w lata parzyste, właśnie dla odróżnienia z bardziej prestiżowym Pucharem Narodów Afryki. Turniej, który wystartował w sobotę, różni się od niego tym, że biorą w nim udział jedynie piłkarze grający w krajowych ligach. A co za tym idzie – poziom zmagań jest tu znaczni niższy, ponieważ największe gwiazdy futbolu z Czarnego Lądu praktycznie w komplecie występują w Europie. Turniej jest więc raczej sprawdzeniem bezpośredniego, krajowego zaplecza w poszczególnych reprezentacjach, a także swego rodzaju wyznacznikiem siły poszczególnych lig.

African Nations Championship – szansa na sprawdzenie zaplecza najlepszych drużyn kontynentu? Niekoniecznie… /fot. PressFocus

Polacy, którzy podczas losowania grup tegorocznych Mistrzostw Świata w Rosji trafili na drużynę z Afryki, z pewnością z zainteresowaniem śledziliby poczynania zaplecza pierwszej reprezentacji Senegalu, czyli pierwszego rywala Biało-czerwonych podczas Mundialu. Wszak tego typu impreza wydaje się być naturalną szansą na pokazanie się selekcjonerowi i wywalczenie sobie miejsca w drużynie podczas Mistrzostw Świata. Sęk w tym, że Senegalu w tym towarzystwie…nie ma! Ogólnie spośród pięciu uczestników turnieju w Rosji, w trwających zmaganiach bierze udział tylko dwóch z nich, w tym Maroko, czyli gospodarz. Ponadto jeszcze Nigeria i…to wszystko. Wspomniany Senegal odpadł w eliminacjach z Gwineą, Egipt okazał się słabszy właśnie od Maroko, a Tunezja w ogóle nie wystartowała w eliminacjach. Dziwne to wszystko, bardzo dziwne. Zresztą paradoksów jest więcej, bo nie startuje obrońca tytułu i jak na razie najbardziej utytułowana drużyna, jeśli chodzi o te rozgrywki, czyli Demokratyczna Republika Konga, która po tytuł sięgała dotychczas, jako jedyna, dwukrotnie.

Na Czarnym Lądzie marzą o Pucharze Świata FIFA / fot. PressFocus

W African Nations Championship biorą za to tak egzotyczne piłkarsko nacje jak Sudan, Mauretania, Uganda czy Rwanda. Faworytami wydają się, oprócz uczestników Mundialu, najwięksi przegrani eliminacji do najważniejszej imprezy czterolecia, czyli Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Kamerun. „Wydają się” to określenie-klucz w zaistniałej sytuacji, ponieważ już początek rywalizacji nie oszczędza nam niespodzianek.

Za takie bez wątpienia należy uznać porażkę Iworyjczyków z Namibią oraz poniedziałkowy remis Nigerii z Rwandą. Dzisiejsze spotkania w grupie D, którą w tym układzie można chyba nazwać grupą śmierci, czyli Kamerunu z Kongo oraz Burkina Faso z Angolą zakończą pierwszą serię spotkań w grupie.

Wybieganie, niezłe umiejętności techniczne, walka i odrobina szaleństwa – to charakteryzuje drużyny afrykańskie / fot. PressFocus

Turniej w Maroko warto śledzić z kilku względów. Na pewno nie brakuje tam zdolnych piłkarzy, którzy będą starali się pokazać przed skautami, których prawdopodobnie na imprezę wysłały wszystkie, szanujące się kluby Europy. Nawiasem mówiąc – ciekawe, czy wybrali się tam także przedstawiciele Ekstraklasy?

Ponadto warto mimo wszystko sprawdzić, z jakim futbolem przyjdzie nam się zmierzyć podczas Mundialu w meczu otwarcia. Co prawda Senegal jak już wspomnieliśmy udziału w zmaganiach nie bierze, a zespoły podczas turnieju w Rosji prezentować będą, z racji występujących w niej piłkarzy, bardziej europejski futbol, ale warto poobserwować, jak w piłkę gra się na Czarnym Lądzie. Dobre przygotowanie fizyczne, niezła technika użytkowa oraz odrobina szaleństwa, nie do końca spętana przez żelazne ramy założeń taktycznych – o afrykańskich drużynach od dawna mówi się, że prędzej czy później któraś z nich przebojem wedrze się do strefy medalowej Mistrzostw Świata i w końcu stanie na podium. Czy już teraz, w Rosji? Zobaczymy. Przedsmak tego możemy poczuć podczas imprezy w Maroko.

Folklor na trybunach / fot. PressFocus

No i na końcu pozostaje kwestia folkloru na trybunach. Co prawda wuwuzelom mówimy zdecydowanie „nie”, ale takich obrazków, jak załączone do tego tekstu, na europejskich stadionach nie uraczymy…

*

Stawki LV BET na mecze Mistrzostw Narodów Afryki:

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem