20 cytatów Janusza Wójcika, których nie zapomnimy

Janusz Wójcik, zdobywca ostatniego medalu drużynowego dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Barwna postać, słynąca z ciętego języka i cytatów, które pozostają w użyciu w piłkarskim świecie do dzisiaj. Przypominamy 20 spośród nich.

Janusz Wójcik to były trener m.in. Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Śląska Wrocław, Widzewa Łódź oraz były selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1997-1999. Od kilku lat cierpiał na problemy zdrowotne. Zmarł w wieku 64 lat i zostawił za sobą wiele cytatów, anegdot i powiedzonek, które postanowiliśmy przypomnieć:

1. „Kiełbasy do góry i golimy frajerów”!

2. „Prezesie, tu nie ma co trenować, tu trzeba dzwonić!”

3. „Kasa misiu, kasa”

4. „Mamy ludzi tworzących dzieła sztuki. Tyle, że są to dzieła sztuki bez farby” (o polskich trenerach).

5. „Co to, k…a, ma być? Miała być jazda z frajerami, ale to oni mieli być frajerami!”

6. „Nie możecie przegrać z gośćmi, którzy na co dzień kopią się z kangurami!” (przed meczem z Australią)

7. „Alkohol był, jest i będzie na zgrupowaniach kadry”

8. „Sukcesów jest wiele. Więcej niż porażek, a o porażkach niech mówią ci, którzy są ich autorami. Tak samo jak o problemach. Ja tutaj mogę powiedzieć jedno – nie będę się wypowiadał”

9. „Jeśli Fornalik zwróciłby komuś uwagę w szatni, któryś z piłkarzy palnąłby od razu: – Zamknij podeszwę”

10. „To piękni chłopcy, ładnie wyglądają jak grają na gitarach, gdy świeci słońce. Niech sobie grają, ale nie dzisiaj i nie tutaj w Warszawie” (przed meczem z Hiszpanią)

11. „Dla mnie i dla nich to była najważniejsza chwila w życiu – przerwa meczu finałowego igrzysk olimpijskich. Prowadziliśmy z Hiszpanami 1:0, ale moi piłkarze chcieli rywali pożreć. A ja ich jeszcze podpuszczałem”

12. „To nie Wójcik rozkręcił w Polsce korupcję. Główni aktorzy tego żenującego spektaklu wciąż cieszą się wolnością. Nie zachowali się tak jak ja, nie stanęli przed sądem i nie poddali się karze”

13. „Biało-czerwona na maszt i ładujemy frajerów w kakao!”.

14. „Wszystko w piłce pompują wyniki. A nie to, że wstawiam młodych, że ja tu coś buduję. Niech sobie wybuduje szałas na działce” (odpowiedź na zarzuty o brak stawiania na młodych zawodników)

15. „Nie wiem, jak to k…a zrobicie, ale macie ten mecz wygrać”

16. „Oni są tu tylko po to, bo kogoś musimy ogolić. Opier…my tych frajerów!”

17. „Pierwsza minuta! Pokazujemy kto tu rządzi! Jedziemy równo z murawą! Wślizg, wślizg, wślizg! Niech pamiętają ten dzień do końca życia!”

18. „Słuchaj no, misiu. Jeśli w ciągu pięciu minut nie oddasz celnego strzału na bramkę, to przybiegniesz do mnie z powrotem, robisz dwa kółka wokół boiska i dopiero wracasz do gry” (podczas meczu do grającego Piotra Włodarczyka)

19. „To nie jest libacja, to jest integracja!”

20. „Trener kiedy trzeba musi pogłaskać, musi dać marchewkę albo ananasy, ale kiedy trzeba to ma wyjąć pałę i lać, aż będą podskakiwać.”

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem