Brazylia zmienia zasady płac. Zaskakująca decyzja piłkarskiej federacji

Piłkarki USA złożyły w tej sprawie pozew do amerykańskiego sądu, ale nie wskórały tego, co przypadło kobietom reprezentującym Brazylię w piłce nożnej. Tamtejsza federacja postanowiła zrównać płace futbolistów i futbolistek.

Confederação Brasileira de Futebol, czyli Brazylijska Konfederacja Piłki Nożnej postanowiła zrewolucjonizować rynek płac w żeńskiej i męskiej reprezentacji Canarinhos. Od marca bieżącego roku zrównano wynagrodzenie pieniężne mężczyzn i kobiet, którzy występują w kadrze narodowej. Prezes tamtejszej federacji, Rogeiro Caboclo, podjął decyzję o wyrównaniu nagród finansowych za osiąganie takich samych wyników. To oznacza, że piłkarki za zdobycie mistrzostwa świata otrzymają taką samą kwotę, co piłkarze za zwycięstwo w męskim mundialu.

„CBF traktuje równo mężczyzn i kobiety”, napisano w oficjalnym komunikacie. Ale czy sprawiedliwie?

Nie jest tajemnicą, że zainteresowanie kibiców futbolem damskim i męskim jest inne. Różnice w oglądalności, a co za tym idzie – wpływach marketingowych, sponsorskich, z dnia meczowego – jest diametralnie inny. Brazylijska federacja postanowiła machnąć ręką na sztywne dane i zlekceważyć wpływ, jaki na budżet tamtejszego związku ma męska i damska kadra narodowa. Zasady rynkowe zostały zastąpione ideą równości.

Co na to wszystko rynek transferowy? Właśnie pobito rekord w damskim futbolu. Chelsea FC wykupiła Pernille Harder z VfL Wolfsburg za 300 tysięcy euro. To kwota 740 razy mniejsza od rekordowego ruchu transferowego w męskim futbolu, gdzie Neymar zamienił Barcelonę na Paris Saint-Germain za 222 miliony euro. Krótko mówiąc: finansowa przepaść.

Absolutnie nie mamy zamiaru umniejszać roli kobiecej piłki nożnej czy też progresu, jaki ta dyscyplina konsekwentnie wykazuje.

Nie sposób jednak oprzeć się myśli, że dzielnym kobietom uprawiającym futbol nie trzeba sztucznie pomagać, gdyż doskonale podnoszą prestiż swojej dyscypliny same. Konsekwentnie, od dłuższego czasu. Propozycje odgórnego zrównania płac nie mają póki co rynkowego uzasadnienia. Jeśli miałoby dojść do niego – albo, kto wie, do przeskoczenia piłkarzy w zarobkach? – lepiej byłoby, gdyby nastąpiło to naturalnie. Przez rosnącą popularność dyscypliny, większe zaangażowanie sponsorskie i kibicowskie, a co za tym idzie, coraz większy wpływ meczów pań na budżet federacji. I za to trzymamy kciuki.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem