Boniek załatwił u premiera! Świetne wieści dla kibiców!

Zbigniew Boniek poszedł na spotkanie z premierem... i załatwił. Za pierwszym razem wznowienie sezonu w piłce nożnej i żużlu. Za drugim razem ograniczony, ale jednak udział kibiców.

„Poszedł i załatwił” to oczywiście ogromne uproszczenie tematu. Restart Ekstraklasy to efekt pracy dziesiątek osób, które prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej reprezentował na spotkaniu z premierem rządu. Wraz z minister sportu przekonali Mateusza Morawieckiego, że szybki powrót do gry, szybszy niż w większości europejskich krajów, jest możliwy, a co więcej bezpieczny. Uznali sport za ważny element odmrażania kraju po przymusowym lockdownie. Mało kto spodziewał się, że prędko pójdą za tym decyzje o wpuszczaniu na stadiony niewielkich grup kibicowskich. A wszystko wskazuje na to, że właśnie tak będzie.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej jasno zasugerował, że temat rozgrywania meczów z widownią jest rozważany. Ma nadzieję „wkrótce może mieć dobre wiadomości dla kibiców”.

To oczywista sugestia, że prośba Zbigniewa Bońka, wyrażona w piśmie przesłanym do kancelarii premiera, zostanie spełniona. Zapewne trwa ustalanie szczegółów. Tak poważna sprawa wymaga przygotowań i odpowiednich procedur. Z całą pewnością jednak premier nie składałby deklaracji, gdyby w jego oczach udział widzów w meczach na żywo był wykluczony.

Premier Mateusz Morawiecki:

Pracujemy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej nad protokołem, tak aby zapewnić udział jakiejś liczby kibiców na polskich stadionach podczas meczów. Mam nadzieję, że będziemy mieć dobre wiadomości dla kibiców.

PZPN sugeruje, by na stadiony wpuszczać w pierwszym etapie do 999 kibiców – o ile nie przekracza to 20% pojemności trybun. To oznacza, że na obiektach większości topowych klubów spotkanie mogłoby obejrzeć 999 osób. Z kolei gdy stadion jest mniejszy, byłaby to proporcjonalnie niższa liczba. Sposób dystrybucji biletów jest na razie niewiadomą. Właściciel Rakowa Częstochowa, Michał Świerczewski, w nieoficjalnych rozważaniach na Twitterze sugerował, że wejściówki powinny być dystrybuowane wśród najwierniejszych kibiców, kupujących karnety. Z kolei drobna pula, rzędu 20%, powinna trafić do sponsorów.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem