Piotr Hallmann

Piotr Hallmann

Piotr „Płetwal” Hallmann

Zawodnik MMA

Data urodzenia

25 sierpnia 1987

Wzrost

175cm

Waga

70kg

20

Stoczone walki

Kariera

  • Rekord 15-0-5

O zawodniku

Piotr „Płetwal” Hallmann – polski zawodnik MMA urodzony 25 sierpnia 1987 roku w Gdyni. Mierzy 175 cm wzrostu i walczy w lekkiej kategorii wagowej. W latach 2013-2016 związany z organizacją UFC. Reprezentuje klub Mighty Bulls Gdynia. Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej, obecnie posiada stopień podporucznika Marynarki Wojennej.

W dzieciństwie trenował karate i capoeirę, jednak ostatecznie zdecydował się wybrać mieszane sztuki walki, które poznał dzięki swojemu przyjacielowi, innemu profesjonalnemu zawodnikowi MMA, Marcinowi Gułasiowi.

Karierę zawodową w MMA rozpoczął na gali Beast of the East pokonując Krzysztofa Adaszaka. Po trzech kolejnych zwycięstwach z Pawłem Wołowcem, Rafałem Terlikowskim i Kerimem Abzaiłowem doznał pierwszej porażki podczas GMC 2 – Continued z Niemcem Christianem Eckerlinem. 9 kwietnia 2011 roku wygrał turniej R2F Casino Fight Night 2. W pierwszej walce pokonał Avtandila Shoshiashviliego przez nokaut po 12 sekundach starcia, zaś w finale przez poddanie zwyciężył z Tamirlanem Dadajewem.

21 października 2012 roku podczas gali WFC 17: Olimp Live & Fight pokonał Vaso Bakocevica zdobywając tym samym pas mistrzowski WFC w wadze lekkiej. Cztery miesiące później mógł się cieszyć z kolejnego tytułu, tym razem na gali Celtic Gladiator VI poddał przez duszenie Ivica Trusceka i zdobył pas mistrzowski CG również w wadze lekkiej. Dwa miesiące później pokonał na MMA
Attack 3
Juhę-Pekkę Vainikainena.
Po tej walce podpisał kontrakt z organizacją Ultimate Fighting Championship. Zadebiutował w niej 4 września 2013 roku w wygranej walce z Brazylijczykiem Francisco Trinaldo.

Kolejne walki Hallmanna dla UFC nie były już tak udane, najpierw przegrał w październiku 2013 roku z Alem Laquintą, następnie zwyciężył z innym Amerykaninem Yvesem Edwardsem. Było to na dzień dzisiejszy ostatnie zwycięstwo Płetwala w zawodowym MMA. We wrześniu 2014 roku przegrał z Gleisonem Tibau, na domiar złego, w jego krwi wykryto niedozwolone środki dopingujące, polski zawodnik zaprzeczył jakoby miał świadomie przyjmować doping. Karę w postaci 9 miesięcy zawieszenia musiał jednak odbyć.

Hallmann wrócił do oktagonu 20 czerwca 2015 roku gdzie uległ Rosjaninowi Magomiedowi Mustafajewowi. Polacy tego dnia i tak mogli świętować wielkie zwycięstwo, ponieważ w walce wieczoru Joanna Jędrzejczyk pokonała Jessice Penne. Płetwal przegrał również kolejny pojedynek w listopadzie ulegając Alexowi Oliveirze.

Na początku 2016 roku włodarze UFC zdecydowali się rozwiązać kontrakt z Hallmanem, pojawiły się pogłoski jakoby Płetwal miał związać się z KSW, jednak zawodnik przerwał negocjacje i postanowił skupić się na odbudowie formy nie wiążąc się na dłużej z żadną federacją.

W zawodowej karierze MMA, Piotr Hallmann stoczył 19 pojedynków, 15 z nich wygrał (7 przez nokaut, 7 przez poddanie, 1 przez decyzję). 4 starcia zakończyły się dla Płetwala porażką.

Foto: youtube.com/mmarocks