Mamed Khalidow

Mamed Khalidow

Mamed Khalidow

Mistrz KSW

Data urodzenia:

17 lipca 1980

Wzrost

184cm

Waga

88kg

27

Stoczone walki

Kariera

  • Rekord 21-4-2

O zawodniku

Mamed Khalidow to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych, polskich zawodników MMA. Jest pochodzenia czeczeńskiego. Urodził się 17 lipca 1980 w Grozny, mierzy 183 cm wzrostu, aktualnie walczy w średniej kategorii wagowej. Reprezentuje klub Arrachion MMA Olsztyn. Od roku 2007 związany z federacją KSW, w której był mistrzem wagi półciężkiej w latach 2009-2011. Od paru miesięcy jest mistrzem KSW wagi średniej, tytuł ten wywalczył w starciu ze swoim przyjacielem Michałem Materlą.

Khalidov swoją przygodę ze sztukami walki zaczynał w wieku lat 13, gdy postanowił trenować karate, w młodym wieku uprawiał również zapasy, boks i taekwondo. Startuje zawodowo w mieszanych sztukach walki od roku 2004. Wywalczył mistrzostwo Polski MMA w kategoriach 85 i 90 kg. W roku 2007 postanowił się związać z organizacją Konfrontacja Sztuk Walki, od 4 lat nie stoczył ani jednej walki dla innej federacji.

W karierze zawodowej stoczył łącznie 37 walki, odniósł 31 zwycięstw ( w tym 12 przez nokaut i 17 przez poddanie). Przegrywał zaledwie 4 razy, dwukrotnie jego walki zakończyły się remisem. Słynie z bardzo zróżnicowanych technik walki, w stójce potrafi zaprezentować trudne kopnięcia i atomowe uderzenia rękami. Khalidov legitymuje się również doskonałym parterem, niejednokrotnie kończył walki przed czasem poprzez skomplikowane dźwignie i duszenia. Jest aktualnym mistrzem KSW wagi średniej, 28 listopada 2015 roku podczas KSW 33, w ciągu 31 sekund znokautował dotychczasowego mistrza – Michała Materlę. Walka budziła od samego początku ogromne emocje, obaj zawodnicy przyjaźnią się w prywatnym życiu i w poprzednich latach konsekwentnie odmawiali walki pomiędzy sobą. Swoją decyzję zmienili pod wpływem nacisków ze strony kibiców i włodarzy KSW.

Prywatnie jest żonaty z Polką, Ewą, ma dwóch synów. Jego kuzynem jest inny polski zawodnik MMA pochodzenia czeczeńskiego – Asłambek Saidow. Jest praktykującym muzułmaninem, z racji swojej religii, przez okres ramadanu i dwóch następujących po nim miesięcy nie trenuje i nie toczy walk.