Joanna Jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk

Joanna Jędrzejczyk

Mistrzyni UFC

Data urodzenia

18 sierpnia 1987

Wzrost

167cm

Waga

52kg

11

Stoczone walki

Kariera

  • Rekord 11-0-0

O zawodniku

Joanna Jędrzejczyk to najbardziej utytułowana polska zawodniczka mieszanych sztuk walki, urodziła się 18 sierpnia 1987 roku w Olsztynie. Wielokrotna mistrzyni świata i Europy w muay thai. Od roku 2014 walczy dla najbardziej prestiżowej organizacji MMA na świecie – UFC, jest pierwszą Polką w tejże federacji. Mierzy 168 cm wzrostu, walczy w słomkowej kategorii wagowej. Reprezentuje klub Berkut Arrachion MMA.

Jędrzejczyk przed rozpoczęciem zawodowej kariery w MMA, trenowała również kick-boxing i muay thai – w tej dyscyplinie sześciokrotnie zdobywała tytuł mistrzyni świata i czterokrotnie mistrzyni Europy. W roku 2012 zadebiutowała w swojej pierwszej walce MMA pokonując Sylwie Juśkiewicz. Po zwycięstwach z bardziej tytułowanymi zawodniczkami takimi jak Rosi Sexton czy Julija Bierezikowa, została dostrzeżona przez największą organizację MMA na świecie – UFC. W tej federacji zadebiutowała 26 lipca 2014 roku zwyciężając jednogłośną decyzją sędziów z Brazylijką Julianą Limą. W grudniu tego samego roku pokonała rodaczkę Juliany, Claudie Gadelhe.

14 Marca 2015 roku stał się natomiast jednym z najważniejszych dni dla polskiego MMA, Joanna Jędrzejczyk znokautowała Carle Esparze, zostając tym samym nową mistrzynią UFC w wadze słomkowej. W czerwcu obroniła pas zwyciężając z Amerykanką Jessicą Penne, a w listopadzie pokonała Kanadyjkę Valerie LeTourneau. Jędrzejczyk stoczyła do tej pory 11 zawodowych walk w MMA, wszystkie z nich wygrała (4 przez nokaut, 1 przez poddanie, 6 przez decyzje). 15 listopada 2015 roku została sklasyfikowana na pierwszym miejscu kobiecego rankingu P4P według portalu Sherdog.com.

Joanna Jędrzejczyk preferuje styl walki w stójce, stara się nie dopuszczać do sprowadzenia walki do parteru. Zyskała sympatię fanów poprzez swą charyzmę i pewność siebie. W wywiadach podkreśla swoją religijność i rolę Boga w swoim życiu. W styczniu tego roku zaręczyła się ze swoim długoletnim chłopakiem.