Artur Sowiński

Artur Sowiński

Artur "Kornik" Sowiński

Zawodnik KSW

Data urodzenia

26 marca 1987

Wzrost

178cm

Waga

66kg

10

Stoczone walki

Kariera

  • Rekord 6-3-1

O zawodniku

Artur „Kornik” Sowiński – polski zawodnik MMA, urodził się 26 marca 1987 roku w Radzionkowie. Mierzy 178 cm wzrostu, walczy w lekkiej oraz piórkowej kategorii wagowej, w tej drugiej jest aktualnym mistrzem federacji KSW. Reprezentuje Silesian Cage Club.

W młodości trenował karate jiu-jitsu, w zawodowym MMA zadebiutował w roku 2007 na gali Nord Bohemia Ring 3, przegrywając swoją pierwszą walkę z Duńczykiem Sonny Nielsenem. Następnie zwyciężył cztery kolejne walki, wszystkie kończąc przed czasem. W roku 2009 podczas gali MMA Challengers uległ Marcinowi Heldowi – aktualnemu zawodnikowi Bellatora. Po tej porażce przyszła kolejna seria 4 zwycięstw przed czasem. W czerwcu 2010 roku przegrał z Finem Niko Puhakką.

Trzy miesiące później zadebiutował na gali największej federacji MMA w Polsce – KSW 14. Po dobrej walce przegrał jednak przez jednomyślną decyzję sędziów z Holendrem Danny’em van Bergenem. Kolejne trzy walki kończyły się zwycięstwem Kornika, 29 stycznia przez techniczny nokaut pokonał Paula Reeda podczas KSW Exstra 2, niecałe dwa miesiące później w identyczny sposób zakończył walkę z Carlem Morleyem na gali Celtic Gladiator I (była to najszybsza wygrana Sowińskiego w karierze, trwała zaledwie 16 sekund). 21 maja przez jednomyślną decyzję sędziów został uznany zwycięzcą walki z Niemcem Cengizem Daną na gali KSW 16.

Sowiński postanowił kontynuować pojedynki dla irlandzkiej federacji Celtic Gladiator. Podczas drugiej gali przegrał z Conorem McGregorem. 26 listopada 2011 na KSW 17 pokonał przez nokaut Macieja Jewtuszkę. Po tym zwycięstwie przyszedł gorszy okres w karierze Kornika, 25 lutego 2012 uległ na KSW 18 Curtowi Warburtonowi, ponad pół roku później stoczył bardzo wyrównaną walkę z Artem Lobovem podczas piątej gali Celtic Gladiator. Pomimo minimalnej przewagi, Kornik przegrał przez decyzję sędziów. Po walce wyszło na jaw, że jeden z sędziów był blisko powiązany z klubem Lobova, trener Sowińskiego złożył oficjalny protest, który został rozpatrzony pozytywnie, walka została zatem uznana za nierozstrzygniętą. W grudniu 2012 roku na KSW 21, Sowińskiemu zrewanżował się Jewtuszko poddając Kornika przy pomocy duszenia brabo.

W roku 2013 stoczył dwie walki, najpierw w lutym podczas Celtic Gladiator VI pokonał Michała Kozmera, później we wrześniu stoczył pojedynek z Rosjaninem Anzorem Ażyjewem (debiut w kategorii piórkowej), walka zakończyła się bez rozstrzygnięcia za sprawą przypadkowego uderzenia głową Ażyjewa, które poskutkowało złamanym nosem Kornika. W marcu 2014 doszło do rewanżu, na KSW 26 górą był Sowiński, Ażyjew został zdyskwalifikowany za nieprzepisowe ciosy kolanem w parterze. Podczas KSW 29 Sowiński po bardzo wyrównanej walce wygrał z Vaso Bakocevicem przez nie jednogłośną decyzję sędziów. 28 listopada 2015 roku został mistrzem piórkowej kategorii wagowej w KSW pokonując Japończyka Klebera Koike Erbsta.

W zawodowej karierze MMA stoczył dotychczas 23 walki, 16 z nich wygrał (w tym 12 przed czasem), 7 zakończyło się porażką, natomiast 2 pozostały bez rozstrzygnięcia. Jest fanem amerykańskiego zespołu Korn – od nazwy którego pochodzi jego pseudonim.

Foto: facebook.com/KornikMMA/